ChatGPT је рекао:
U Nišu je danas obeleženo 111 godina od dolaska austrougarskog ultimatuma Kraljevini Srbiji, povodom atentata u Sarajevu, što je bio uvod u Prvi svetski rat. Datum ima poseban značaj za ovaj grad, jer je u julu 1914. godine upravo Niš bio privremena prestonica Srbije i sedište vlade.
„Danas obeležavamo 111 godina od trenutka kada je stigao austrougarski ultimatum u deset tačaka. Kraljevina Srbija je tada, uprkos teškim optužbama koje nisu bile potkrepljene dokazima, prihvatila gotovo sve tačke – osim zahteva da austrougarski organi učestvuju u istrazi protiv osumnjičenih“, izjavio je Branislav Radovanović, predsednik Udruženja potomaka ratnika Srbije 1912–1920.
Kako je dodao, Vlada Srbije je pokazala pravnu odgovornost, poštovala Ustav i predložila da se spor reši arbitražom pred međunarodnim sudom u Hagu, što je Austrougarska odbila.
„Uprkos razumnom odgovoru Srbije, 28. jula 1914. godine Austrougarska je objavila rat. Samo dan kasnije, Beograd je napadnut sa Save i Dunava. Odatle je krenuo sukob koji je prerastao u Prvi svetski rat. Ovaj dan zato nije važan samo za Niš i Srbiju, već i za ceo svet“, podsetio je Radovanović.
Telegram je sadržao sledeće reči:
„Kraljevska Vlada Srbije nije na zadovoljavajući način odgovorila na notu datiranu od 23. jula 1914. koju je predao Austrougarski poslanik u Beogradu. Zato carsko-kraljevska Vlada nalazi da je prinuđena da se osloni na silu oružja radi očuvanja svojih prava i interesa. Austroguraska smatra da se od ovog trenutka nalazi u ratu sa Srbijom.“
Kraljevska Vlada Srbije nije na zadovoljavajući način odgovorila na notu datiranu 23. julom 1914, zbog čega Carska i Kraljevska Vlada nalazi da je prinuđena da se osloni na silu oružja radi očuvanja svojih prava i interesa. Od tog trenutka Austrougarska se smatra u ratu sa Srbijom.
Srbija je imala mobilisano nešto preko 800.000 vojnka a mrtvih i ranjenih je bilo nešto preko 400.000.
Niš kao ratna prestonica imao je veliku ulogu, uprkos tome, tek 2014. godine postavaljena je tabla na zgradi Univerziteta u kojoj je bila smeštena tadašnja Vlada.
„Austrougarska nam je objavila rat. To je njen kraj. Bog će nam dati pobedu“ – izgovorio je Nikola Pašić sa terase zgrade današnjeg Univerziteta.
Pomoćnik gradonačelnika Niša Vili Hadžić istakao je da je bez pamćenja, nacija osuđena na propast.
„Neophodno je da država Srbija, kao i svaki pojedinac, čuva sećanje. Zaborav je bolest – amnezija – a bez pamćenja nema identiteta ni opstanka. Država bez sećanja je kao čovek bez svesti o sebi – osuđena na propast. Zato moramo da pamtimo ne samo žrtve koje su dale živote za slobodu, već i istorijske uspehe. Obeležavanje ovakvih datuma jeste poziv na preispitivanje: šta smo uradili dobro, gde smo pogrešili, šta smo naučili? Ako te odgovore ne daju ozbiljni naučni krugovi – nego kafanska tumačenja i dnevna politika – ponavljaćemo greške.“
Hadžić je upozorio da se istorija neumorno vraća onima koji je ne nauče.
„Nažalost, i danas možemo čuti neodgovorne interpretacije istorije, često i od ljudi koji nisu stručni. Ako ne naučimo lekciju, istorija nas vraća u „školsku klupu“. Da ne bismo, kao u Kočićevoj priči, završili izgubljeni u mećavi – moramo se osloniti na mudrost, znanje i pouke prošlosti“, zaključio je on.
„Album sećanja“: Likovi srpskih ratnika na otvorenom
Na događaju je predstavljen i projekat „Sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata“, koji vodi Aleksandar Vasić. Projekat ima za cilj da sabere i sačuva fotografije i podatke o srpskim borcima iz tog perioda.
„Pozvali smo građane iz Srbije, regiona i dijaspore da nam dostave fotografije i priče o svojim precima koji su učestvovali u Prvom svetskom ratu. Tako smo formirali jedinstvenu bazu srpskih ratnika“, rekao je Vasić.
Izložba u okviru ovog projekta biće održana 12. oktobra na platou ispred Skupštine grada Niša, uz podršku grada, u znak sećanja na one koji su dali život za slobodu naroda.
„Ta lica, ti likovi naših predaka, biće vidljivi svima. To je naš dug, naš način da ih ne zaboravimo“, zaključio je Vasić.
Pročitajte još…
Nikola Pašić i tajna telegrama: Prvi put u Nišu otkrivene ključne poruke Prvog svetskog rata [VIDEO]