Početna » 80 godina od oslobođenja Niša u Drugom svetskom ratu

80 godina od oslobođenja Niša u Drugom svetskom ratu

0

Prigodnim manifestacijama u centru grada i istorijskom brdu Bubanj, danas je obeležena 80. godišnjica oslobođenja Niša u Drugom svetskom ratu.

Prema rečima istoričara i člana SUBNOR-a Gorana Milosavljevića, život za oslobođenje Niša dalo je nekoliko stotina vojnika.

„Sve procene govore da je upravo srpski narod u svim krajevima, gde je bilo oružanog otpora nemačkim, italijanskim i drugim okupatorima naše zemlje, dao apsolutnu premoć u smislu ljudstva, u borbama, ali nažalost i u smrti. Preko 1,5 miliona Srba smo izgubili u Drugom svetskom ratu, što na stratištima, što u borbama. Pa tako i za oslobođenje Niša poginulo je više stotina naših boraca i naših oslobodilaca, kojima danas polažemo cveće, sa nadom da nikada ne budu zaboravljeni, sa nadom da antifašistička borba bude danas naš simbol”, poručio je dr Goran Milosavljević.

Vence na Spomenik oslobodiocima, pored predstavnika gradskog i rukovodstava gradskih opština, položio je i Državni sekretar u ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Đorđe Dabić, zatim predstavnici Nišavskog upravnog okruga, Vojske Srbije, Policijske uprave, SUBNOR-a, Srpsko-ruskog humanitarnog centra, udruženja boraca, rezervnih starešina, ratnih veterana, kao i veliki broj drugih udruženja, organizacija i pojedinaca.

„Na današnji dan sećamo se herojske borbe naših dedova koji su tačno pre 80 godina oslobodili Niš uz lokalna mesta. To je značajan jubilej, i posebno mi je zadovoljstvo što sam danas ovde ispred Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave. Važno je da nastavimo da vodimo našu državu u pravom smeru, da idemo ka budućnosti, ne zaboravljajući slavnu prošlost, upravo zagledani u budućnost, i u našu decu, koja treba ovde da ostanu na ovim prostorima da žive, stvaraju, da privređuju”, naveo je državni sekretar Đorđe Dabić.

Gradonačelnik Dragoslav Pavlović je rekao da je malo naroda na svetu koji su otadžbinu voleli kao Srbi, ali je isto tako malo i otadžbina koje su takve ljubavi dostojne bile!

On je podsetio da je Niš bio najviše bombardovan jugoslovenski grad. ,,Posle Leskovca ovo je narazoreniji grad. Zato oslobođenje Niša ne sme da ostane istorija bez lica, imena i prezimena i zato sećanje na ovaj dan i na sve žrtve položene za slobodu nikada ne sme da padne u zaborav”, poručio je Gradonačelnik Pavlović.

Venci su položeni i u Spomen-parku na brdu Bubanj, gde je streljano više od 12.000 rodoljuba, najviše logoraša zatočenih tokom okupacije u zloglasnom Logoru na niškom Crvenom krstu. Zamenik Gradonačelnika Luka Gašević podsetio je da su na to mesto fašisti danonoćno izvodili i streljali zatočenike iz logora.

,,Prema sećanju preživelih, jedan od logoraša je pred mitraljezom prkosno digao pesnicu. Tako je nastao Spomenik bubanjskih pesnica, simbol slobodarskog i ponosnog Niša i zato Niš nikada neće zaboraviti stradanje bubanjskih heroja”, rekao je Gašević.

Niš je oslobođen 14. oktobra 1944. godine pošto su pripadnici narodno-oslobodilačkog pokreta i Crvene armije posle dvodnevnih borbi uspeli da proteraju nemačke okupatore i domaće izdajnike iz grada.

Ostavite komentar

logo inverzni

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas