Udruženje “Pokret za moderni Niš” predstavilo je detaljnu analizu sistema upravljanja otpadom u gradu Nišu. Fokus istraživanja poslednjih meseci bio je na komunalnom otpadu, koristeći pristup koji integriše pravo i životnu sredinu. Kroz analizu pravne regulative Republike Srbije, udruženje je identifikovalo ključne probleme u upravljanju otpadom u Nišu, istovremeno pružajući predloge rešenja.
Podaci prikupljeni od februara do oktobra 2023. godine omogućili su udruženju da sagleda celokupnu sliku problema. Katastar divljih i starih deponija i smetlišta na teritoriji grada Niša za 2022. godinu otkrio je postojanje 83 divlje deponije. Procenjena količina otpada na ovim deponijama iznosi 7.477,30 tona, dok ukupna površina tih deponija iznosi 52.177,8 kvadratnih metara.
Posebno se ističe situacija u gradskoj opštini Palilula, gde su dve deponije očišćene čak 25 puta. Divlje deponije su postale “naučena” mesta za nelegalno odlaganje otpada.
Udruženje je obišlo ruralna naselja na teritoriji grada Niša kako bi dobilo kompletniji uvid u problem, fokusirajući se na divlje deponije u blizini verskih objekata. Uočeno je da se ove deponije često formiraju na obodima sela i blizu seoskih grobalja, a otpad varira u sastavu.
Rešenja za divlje deponije
“Aktivnosti treba da podrazumevaju širu i intenzivnu edukaciju stanovništva o opasnostima nekontrolisanog odlaganja otpada na divljim deponijama, posebno stanovništva u ruralnim i prigradskim naseljima.
Udruženje predlaže da se u okviru rešavanja divljih deponija uvede eko-turizam i uspostave „obrazovne staze“ u što širem obimu. Naime, na mestima gde su nekada bile divlje deponije mogu se uvesti eko-turističke atrakcije ili trasirati obrazovne staze radi promocije očuvanja životne sredine. Eko – turističke atrakcije su destinacije ili lokacije koje privlače turiste odnosno aktiviste, zbog svoje prirodne lepote. One često promovišu obrazovanje iz oblasti zaštite životne sredine i podržavaju lokalnu kulturu. Cilj je da posetiocima pruže priliku da upoznaju divlju prirodu”, predlažu u ovom Udruženju.
Eko-turističke atrakcije prema njihovim rečima uključuju nacionalne prakove, rezervate, ekološke ture npr. kroz planinarenje i pešačenje – staze koje vode kroz različite prirodne oblasti, reke i jezera – lokacije za aktivnosti kao što su kajaking, obilasci ekosistema, očuvanje tradicije – uz podršku lokalnog stanovništva napraviti mesta koja podstiču očuvanje lokalnih zanata i lokalne kulture.
“Obrazovne staze, edukativne staze ili prirodne staze, su staze ili putanje postavljene u prirodnom okruženju, koje pružaju priliku za učenje i obrazovanje o prirodnom svetu , flori, fauni, itd. Ove staze se tako formiraju da omoguće posetiocima da istraže prirodu, uz interpretativne table ili znakove. Duž staze se postavljaju table, znakovi i druge informacije koje pružaju podatke o prirodnom okruženju , životinjama , biljkama. Često podstiču interakciju i aktivnost posetilaca: posmatranje ptica, identifikacija biljaka. Mogu se prilagoditi različitim uzrastima u cilju učenja i istraživanja”, objašnjava “Pokret za moderan Niš.
Dodaju da je cilj oba ova rešenja da se lokacijama, koje su već poznate kao divlje deponije i za koje postoji navika nesavesnih građana da nekontrolisano odlažu otpad, uspostavi nova namena. Udruženje predlaže i da se sprovede tzv. pilot projekat ograničavanja pristupa divljim deponijama.