Početna » Oslikan najveći mural u Nišu. Dug 60 metara, stvoren sa 200 različitih boja. Predstavlja borbu za spas zelenih površina

Oslikan najveći mural u Nišu. Dug 60 metara, stvoren sa 200 različitih boja. Predstavlja borbu za spas zelenih površina

0

Nakon tri godine ukazivanja na neophodnost zaštite zelenih oaza u srcu grada, udruženje “Nišlije da se pitaju” obeležilo je  svoju borbu na poseban način – muralom koji je oslikao niški umetnik Eško Kurtić.

Profesor Tamara Milenković Kerković i odbornik Slaviša Dinić predstavili su mural ispred udruženja “Nišlije da se pitaju”, objašnjavajući da je on najveće i najlepše umetničko delo u Nišu, sa univerzalnom porukom Dostojevskog da će “lepota spasti svet” i da su rešili da se protiv bezumnih odluka gradske vlasti sada bore i lepotom i kulturom.

Foto; Udruženje Nišlije da se pitaju

“Na muralu dugom 60 metara, stvorenom sa 200 različitih boja i sprejeva, oživljeni su likovi i poruke vrednosti za koje se „Nišlije da se pitaju“ zalažu.  Na muralu se smenjuju se poznati junaci-deca iz japanskih crtanih filmova Hajao Mijazakea sa temom borbe protiv istrebljenja šuma i porukama da je moguć razvoj gradova uz očuvanje prirode. Na muralu kao obliku gradske umetnosti su predivna priroda, planinski usponi i cvetne livade, cvetovi trešnje, maslačka, puževi, ptice i kornjače povezani stihovima naših najvećih pesnika i pisaca – Njegoša, Čika Jove Zmaja, Mike Antića, , naših Nišlija Branka Miljkovića i Duška Radovića, uz poruke Dostojevskog da će „lepota spasti svet“ i Njegoševe da će „pokolenja dela da sude”, kazala je ispred ovog udruženja Tamara Milenković Kerković.

Mural se nalazi na prostoru iznad sportskih terena, na kome su odrastali Palilulci i njihova deca,  akoje se popularno zove “Naše terenče”. Ovaj mural koji poklanjaju Nišlijama je stvorio svet i Niš kakav želimo, u kome su potrebe građana , koje niko ne pita , iznad profita vlasti i njihovih investitora, ističu.

Foto; Udruženje Nišlije da se pitaju

“Mural sadrži simbole vrednosti za koje se „Nišlije da se pitaju“ bore – Popovića park za sve Nišlije, umesto betonskog naselja od 2500 stanova čiji je jedini interes profit preduzeća „Teming“ , jer je oduzimanje javne namene terenima iznad Stare ciglane postalo simbol otimanja Niša od Nišlija”, naglasila je poslanica u prošlom sazivu Skupštine Srbije.

Nakon višestrukih protesta i obraćanja institucijama, udruženje je najavilo da će pribegnuti blokadi Mokranjčeve ulice, pozivajući građane Niša da im se pridruže u borbi protiv otimanja zelenih površina i zaštite prirode od neprimerene gradnje.

Foto; Udruženje Nišlije da se pitaju

Lokalni izbori u Nišu, koji su predstojeći, posebno su važni kao prilika da se izrazi stav o otimanju grada od strane vlasti i investitora.

 

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas