Rivalstvo između SSSR-a i SAD tokom Hladnog rata odvijalo se na zemlji, na moru, u vazduhu, ali i u svemiru. Tog 4. oktobra 1957. ceo svet je ostao zapanjen. Sa kosmodroma Bajkonur, Sovjetski Savez lansirao je prvi veštački satelit Sputnjik-1. U Zapadnom svetu otpočela je tzv. Sputnjikova kriza koju su obeležili strah i uznemirenost stanovništva, ali i vojnih i političkih krugova. Raketa koja je nosila aluminijumsku sferu sa četiri antene, čija je masa bila više desetina kilograma, ulivala je strah jer je, pored toga, mogla da nosi i nuklearnu bojevu glavu. Ovim su Sovjeti jasno stavili do znanja da mogu da ugroze svoje protivnike.
Oktobarsko nebo 1957. godine privlačilo je pažnju i Nišlija. Dok su radio-amateri niškog radio-kluba YU-1-DGH danima „hvatali“ audio signal koji je Sputnjik emitovao, Nišlije su noću gledale ka nebu ne bi li uočili pokretnu svetleću tačku.
„Slušao se i posmatrao Sputnjik-1 koji je svojim letom pisao istoriju i na nebu i na zemlji. Komentari su bili različiti. Jedni su to videli kao strah i korak bliže ka ratu dva suprotstavljena bloka. Za druge, i pored istorije loših odnosa Jugoslavije sa SSSR-om, bio je ponos jer je komunizam trijumfovao i u svemiru“, piše instagram strana Hladnoratovski Niš.
Lokalne „Narodne novine“, pod kontrolom vlasti, pored informativnih tekstova o lansiranju satelita, objavljivale su i humorističke sadržaje o Sputnjiku.
Nišlije su mogle da vide više karikatura i tekstova o satelitu koji je svoje mesto našao u svakodnevnim dilemama građana kao što su važenja karata za prevoz, pijanstva na poslu, izbora na selu, radnih dnevnica i intimnih odnosa između direktora i radnica u preduzeću.
Let Sputnjika pomenut je i u tekstu o izvesnoj baba Simki koja je, u raspravi oko postojanja Boga, svešteniku odgovorila
„Moj brajko, Rusi izmislili mašinu pa se šetaju s njom po „božjem carstvu“ kao ja po avliji. […] A ja vodicu za svetog Tomu neću da svetim. Slaviću odsad svetog Satelita”, pišu Narodne Novine.
U godinama koje su dolazile, sateliti su postali svakodnevnica, a njihove prednosti koristile su i same Nišlije. Kako piše na Instagram stranici Hladnoratovski Niš:
„Dok su neki gledali sa strahom, Nišlije su gledale sa ponosom u nebo, svesne da su deo istorijskog trenutka.“
Sputnjik-1 ostaje simbol jednog vremena kada je svet gledao ka nebu sa mešavinom straha i divljenja, a Nišlije su imale svoje jedinstvene poglede na ovu revolucionarnu prekretnicu u istoriji svemirskih istraživanja.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram