Početna » Kako je nestao stari Niš

Kako je nestao stari Niš

Trka za profitom, zaradom i provizijama skoro da je izbrisala lice starog Niša i unakazila delove dotle ljubomorno čuvanih Šećermale, Margera, Kazandžijskog sokačeta, Stambol-avlije...

5

 Više od dva milenijuma na obalama Nišave i njenom obližnjem ušću u Južnu Moravu ispisivana je istorija jednog od najstarijih gradova na ovim balkanskim prostorima. Niš je odavno dobio epitet raskrsnice svetova, na kojoj su se kroz vekove sve do danas ukrštali narodi, vojske, vere, tradicije, kultura – između severa i juga, između zapada i istoka Evrope. Opisujući grad kao „balkanski krst” i ljude u njemu u doba Rimljana ili Turaka sve do savremenog života, u književnosti su ostavili neizbrisiv trag Stevan Sremac, Branko Miljković, Tihomir Nešić, Dejan Stojiljković i mnogi drugi stvaraoci.

Nažalost, danas nema „onog” Niša, jer su ga nakaradna i neplanska stambena i svaka druga gradnja poslali u zaborav. Izgradnjom stambenih zgrada, solitera, tržnih centara i modernih trgovina, nestao je stari Niš. Posebno njegovo prepoznatljivo centralno gradsko jezgro.

Postojala su i pisana, a još više nepisana pravila gde se i šta može graditi, gde je zabranjeno rušiti znamenitosti i ambijent koji seća na to kako je Niš nastao i rastao, kojim kvartovima i delovima grada nije bilo dozvoljeno menjati izgled, gde je bilo obavezno čuvanje istorije i grada. Najkraće rečeno, čuvana je niška čaršija, a sa tragovima prošlosti, autentični stari Niš.

U poslednjih tridesetak godina, sa pojavom neshvatljivo velikog broja investitora, za koje se ne zna ni odakle su došli, ni odakle doneli velike novce, a sa njima bliskih i vrlo sposobnih u rukovodstvima grada, u Nišu više ništa nije bilo sveto. Počelo je ubijanje „niške duše”. Srušene su stare i vredne kuće, zanatlijski i trgovački dućani u centralnim gradskim kvartovima koji su vekovima čuvani. Nestalo je niške kaldrme. Trka za profitom, zaradom i provizijama skoro da je izbrisala lice starog Niša i unakazila delove dotle ljubomorno čuvanih Šećermale, Margera, Kazandžijskog sokačeta, Stambol-avlije, okoline parka Čair, Crvenog pevca, Dušanove ulice, Obilićevog venca, Jorgovan male, kraja oko Donine česme i Sabornog hrama, ugrožena je i Beograd mala. Samo imena ovih delova grada iz prošlosti mnogo govore.

Ili, šta reći o saobraćajnici između Niša i Niške Banje… Pored jednog od najvećih i najlepših arheoloških nalazišta iz perioda rimskog imperatora Konstantina, rođenog u Nišu pored Medijane, gde su nekada urbanisti planirali izgradnju vila, hotela i ekskluzivnih restorana, nikla su stovarišta uglja, cementa i drugog građevinskog materijala, kao i placevi za preprodaju automobila…

Ako bi se dogodilo da se u grad na Nišavi bar na nekoliko dana vrate rođene Nišlije koje su putevi života pre tri i više decenija odveli u druge krajeve Srbije ili inostranstvo, a u međuvremenu nisu dolazili, sigurno ne bi mogli da prepoznaju svoju nekadašnju kaldrmu i, sigurno je, ne bi mogli da pronađu kuće u kojima su živeli…

Nebrigom je nestao stari Niš, nema onog mirnog i vekovima čuvanog ambijenta koji je podsećao na bogatu prošlost u svakom pogledu… Nestalo je sve što je vekovima Niš činilo prepoznatljivim i pitomim, gde su merak i uživanje bili sastavni deo života. Ostale su samo požutele fotografije.

Generacijama koje stupaju na životnu scenu, i svim budućim, već danas praktično nema šta da se pokaže od doskorašnje stare i lepe niške čaršije i bogate i vredne prošlosti. Skoro sve je srušeno i nestalo u betonu i temeljima stambenih zgrada i objekata koji su narušili grad.

Izvor: Politika
Autor: Toma Todorović

5 komentara

Anonimni 26. septembar 2024. - 00:10

Текст је апсолутно идентичан са мојим мишљењем о накарадној и непланској градњи високих зграда где им место није. Ја дам рођена Нишлика, али га не препознајем. И дубоко сам разочарана у вашарски изглед и несклад који је 100 % уништио све што је вредело и по чему је град постао обична џунгла, без реда и поретка. То нам је стигло са запада где је једина и највећа светиња – профит. Мито и корупција су нам уништили законе и прописе. Али одговорно тврдим, да ни један богаташ у земљи ( да ни један инвеститор, а тајкуни су посебна фела, нису ни за уз гусле) није се обогатио својим радом. Само пљачком, преваром и дрпачином. Ово је најнижа, најкрвавија фаза капитализма.

Odgovor
Vlada 28. septembar 2024. - 07:42

To je realnost koju ne možemo izbeći, nažalost. Nastaviće se taj trend.

Odgovor
Anonimni 28. septembar 2024. - 22:26

Ima u centru jos poneka,sacuvana ulicaali je nevidljiva od firmi radnja koje ne rade godinama,a firme ogromne preko celih procelja.Reklame kao da su radjene za kupce iz aviona.Treba konacno stati na kraj podivljaloj gradnji isacuvati i otkriti ono sta je ostalo.

Odgovor
Prki 30. septembar 2024. - 16:12

Istina je. Odale su dosli, s kojim parama, a ko im je dozvolio da radi grade, nemajuci dusu ti sto su dozvolili to, a za one koji su radili vidimo da nemaju dusu ni trunku duse za grad kojeg bi silom prisvajali. Dali je uz unisteno kazandzijsko sokace, normalno da se zatvori najbolji i najstariji restoran Stara Srbija. Ja bih da mogu zatvorio Turisticki savez Nisa. Stacemo. Unistise celu Srbiju te ce misliti na Nas naljepsi grad koji je imao dusu i nocu i danju za sve ljude.

Odgovor
Vladan 1. oktobar 2024. - 07:20

Svi investotori (uništitelji Niša) su došljaci.
Ni sam Bog ne zna odakle su došli. Postali su korov koji je više nemoguće iskoreniti. Korupcija sa lokalnim moćnicima koji su im izdavali dozvole za to što su radili i prebogati tajkuni koji su to kupovali, odgovor je na ono šta se desilo ovom gradu za koji je najbolje da promeni ime jer to nije Niš u kom sam se ja rodio i koji sa voleo.

Odgovor

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas