Početna » Najviše nerazvijenih opština je na jugu Srbije. Pomoć države nepromenjena od 2014. godine

Najviše nerazvijenih opština je na jugu Srbije. Pomoć države nepromenjena od 2014. godine

0

Nedovoljno razvijenim opština je iz državnog budžeta pripalo svega nešto preko tri miliona evra. Tim iznosom nije zadovoljan ni ministar koji vodi brigu o nerazvijenim opštinama Novica Tončev. On je danas u Nišu istakao da Ministarstvo radi na tome da se budžetom za 2025. godinu predvide veći transferi ka ovim opštinama.

Ministar Tončev je danas u Nišu održao sastanak sa predstavnicima nedovoljno razvijenih opština u Srbiji. Od ukupno 44 takvih opština, čak 23 su na jugu Srbije. Transferi države prema ovim opštinama su nepromenjeni od 2014. godine, a Tončev kaže da rade na tome da se to promeni.

„Od početka smo krenuli da edukujemo ljude kako da pišu projekte, da vidimo koji su problemi, da menjamo zakone ako treba, kako bismo poboljšali živote ljudima u tim sredinama. Nismo zadovoljni budžetom koji imamo, ali samo formiranje ovog Ministarstva, svakog dana se borimo da dobijemo veći budžet za ove opštine”, poručio je Tončev.

On je istakao da su nerazvijene opštine, pored finansijskih problema, susreću i sa kadrovskim. Kaže da sve više mladih lekara, ekonomista i pravnika napušta manja mesta, a bez njih, kaže ministar, opštine ne mogu da opstanu i servis građana je u lošem stanju.

Iako dobijaju podršku Ministarstva kako da se prijave za projekte, ipak je neophodno da i opštine izdvoje određenu sumu novca. Tončev kaže da to nije lako jer je porez na zarade jako mali i opštine nemaju puno benefita od kompanija.

„Susrećemo se sa nedostatkom kadrova i finansija za ozbiljne projekte, koje bismo mogli da realizujemo kao opština. Važno je što smo ovde i što prisustvujemo ovakvim sastancima, gde možemo da se upoznamo i čujemo mogućnosti malih opština da konkurišu za fondove Evropske unije i kod naših ministarstava. Dosta projekata smo realizovali, ali se učešće Opštine Blace se uvek traži, skroman je budžet, tako da ne možemo da prihvatimo veće iznose, jer minimalan iznos učešća mora biti oko 20 posto”, kaže Ivan Burgić, predsednik Opštine Blace.

Na današnjem sastanku, javno-privatno partnerstvo je predstavljen kao jedan od načina na koji nerazvijene opštine mogu doći do rešavanja svojih problema.

„Opština Brus već ima jedno javno-privatno partnerstvo u domenu rehabilitacije, sanacije i održavanja putne infrastrukture. Prošle godine usled obilnih padavina, opština Brus je bila izložena bujičnim poplavama, putna infrastruktura je u značajnoj meri uništena, tako da nam je javno-privatno partnerstvo omogućilo da te putne pravce blagovremeno sredimo”, izjavio je Ivan Đokić, predsednik Skupštine opštine Brus.

On je istakao da su ovakvi skupovi i seminari veoma značajni za radnike u opštinama, jer dobijaju nova saznanja i drugačije poglede na probleme, koji ih tište.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas