Grad Niš preduzima odlučne korake ka unapređenju energetske efikasnosti i smanjenju zagađenja vazduha. U ovom preduzeću danas je najavljeno da će kotlarnice u naseljima Pantelej i Knjaževačka s mazuta preći na prirodni gas. Kako je rečeno, vrednost radova iznosi 160 miliona dinara, od čega je 80% finansiralo Ministarstvo za zaštitu životne sredine, dok je preostali deo obezbedio Grad Niš.
Projekat podrazumeva kompletnu zamenu sistema grejanja u ovim delovima grada i ima za cilj da smanji emisiju štetnih materija, uključujući PM 2.5 i PM 10 čestice koje predstavljaju ozbiljan rizik po zdravlje stanovnika. Direktor JKP „Gradska toplana”, Predrag Milačić, izjavio je da će nova kotlarnica u Knjaževačkoj ulici imati kapacitet od 2 MW i da će biti smeštena u dvorištu pošte. Druga nova kotlarnica, „Pantelej”, sa kapacitetom od 2,8 MW biće izgrađena u dvorištu osnovne škole „Stefan Nemanja” u blizini crkve u tom naselju.
Ove dve kotlarnice obezbediće toplotnu energiju ne samo za lokalne stambene objekte, već i za ključne javne ustanove u okolini.
„Prva kotlarnica će da se nalazi u dvorištu pošte u Knjaževačkoj ulici, a druga kotlarnica je kotlarnica „Pantelej”, koja treba da se nalazi u dvorištu škole „Stefan Nemanja” ispod crkve. Obe će preći sa mazuta na gas, s tim što će kotlarnica „Pantelej”, pored konzuma naše postojeće kotlarnice, da preuzme i nekoliko javnih objekata u tom delu grada”, naveo je Milačić.
Istakao je da će „Knjaževačka” omogućiti grejanje tri solitera u toj ulici, kao i okolnih stambenih objekata, dok će kotlarnica „Pantelej” grejati pet zgrada u ulici Druge proleterske brigade, osnovnu školu „Stefan Nemanja”, objekat „Pčelice”, policijsku stanicu i druge javne objekte.
Očekuje se da će se u drugoj fazi projekta povezati i dodatni objekti, kao što su mesna kancelarija „Ratko Pavlović”, Fakultet umetnosti i ambulanta u istoimenom naselju, čime će se dodatno smanjiti potrošnja mazuta u ovom delu grada.
„Nove kotlarnice će omogućiti značajno smanjenje emisije ugljen-dioksida, što je važno za čistiji i zdraviji vazduh u Nišu. Plan je da u narednim godinama potpuno izbacimo upotrebu mazuta iz našeg sistema”, istakao je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović, dodajući da trenutna potrošnja mazuta iznosi manje od 4% ukupne energije koju koristi sistem grejanja grada, a da je cilj potpuna tranzicija na gas.
Podrška Ministarstva i novi projekti za energetsku efikasnost
Prelazak na gasne kotlarnice u Knjaževačkoj i naselju Pantelej deo je šireg plana koji obuhvata i podršku Ministarstva rudarstva i energetike, koje je u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) obezbedilo 8,2 miliona evra za razvoj projekta toplotnih pumpi visokog kapaciteta. Ovaj projekat uključuje korišćenje vode iz reke Nišave, što će značajno doprineti smanjenju emisije štetnih gasova i dodatno rasteretiti sistem grejanja. Projekat toplotnih pumpi visokog kapaciteta ima procenjenu vrednost od 13,5 miliona evra, a očekuje se da se realizacija ovog projekta započne u narednoj fazi modernizacije sistema grejanja u Nišu.
Uz to, Niš planira istraživanje potencijalnih geotermalnih izvora na severu grada, što je još jedan način da se obezbedi dugoročno održiva i čista energija za potrebe sistema grejanja.
Priprema za sledeću grejnu sezonu i dalji planovi
Prema navodima iz Gradske toplane, radovi na novim kotlarnicama u Knjaževačkoj i Panteleju započeće na leto sledeće godine, kako bi sve bilo spremno za grejnu sezonu 2025. godine. Planirano je da do tada svi građani koji se greju putem ovih kotlarnica osete poboljšanja, kako u pogledu efikasnosti grejanja, tako i u smanjenju zagađenja.
Tokom ove grejne sezone, Univerzitetska kotlarnica na gasu će takođe biti puštena u rad i tako dodatno smanjiti nivoe zagađenja vazduha u ovom delu grada, budući da je ovaj objekat prethodnih godina bio jedan od glavnih izvora zagađenja u Nišu.
„Nastavićemo sa projektima gasifikacije i modernizacije sistema kako bismo u potpunosti prešli na čistiju energiju. Prirodni gas je tranzitni energent, ali i najpogodniji u ovom trenutku jer značajno smanjuje emisiju štetnih materija u vazduh”, izjavio je Milačić, dodajući da su novi projekti deo strategije koju Niš sprovodi u cilju postizanja bolje energetske efikasnosti.
Prema planu, Gradska toplana očekuje proširenje svoje mreže i priključenje dodatnih korisnika, među kojima su novi stambeni objekti. Zaključen je ugovor za oko 78.000 kvadratnih metara novih grejnih površina, dok je planirano da se u narednom periodu priključe i novi objekti koji su u fazi izgradnje.
Uz podršku lokalne samouprave i države, Grad Niš nastavlja s ulaganjima u modernizaciju i unapređenje infrastrukture za grejanje, sa ciljem da obezbedi čistiji vazduh i održiv sistem grejanja za svoje građane.