“Česme su darovane gradu s ljubavlju, ali nažalost, nisu integrisane u svakodnevni život grada. One su u veoma frekventnim zonama, gde bi mogle da budu redovno korišćene. U sadašnjem stanju to je apsolutno nemoguće. Zapuštene su do te mere da je potrebna ozbiljna obnova da bi ponovo imale funkcionalnu vrednost”, rekao je Redi.
Jedna od ovih česama nalazi se kod Univerziteta, druga kod Tvrđavskog mosta, treća kod Omladinskog doma (danas poznatog kao Oficirski dom), dok je četvrta smeštena ispred Gradske kuće, bliže keju. S obzirom na njihovu atraktivnu lokaciju, Redi veruje da bi, kada bi bile obnovljene i prilagođene, česme mogle postati značajne tačke okupljanja i osveženja, posebno tokom letnjih dana.
“Osnovni principi dizajna su bili zadovoljeni kada su česme izgrađene – svaka od njih ima specifičnu formu, prilagođenu veličini kamena od kojeg su izrađene. Međutim, bez pravilnog održavanja, njihova funkcionalnost se gubi, i ne ispunjavaju svoju osnovnu namenu.”
Redi je rekao da bi, ukoliko se poprave, ove česme mogle da se koriste na dva načina. Prvo rešenje, tradicionalno, podrazumeva upotrebu „lulica“ kroz koje voda teče, a korisnici moraju podmetnuti ruku ili se sagnuti. Druga opcija, koja bi bila prikladnija sa higijenskog aspekta, jeste koncept malih vodopada, gde bi voda tekla u obliku mlaza u koji korisnici samo prislone usta bez kontakta, što bi bilo slično kao na trgu Patrijarha Pavla. Ova druga forma sa vodoskokom bi od ovih česama napravila i male fontanice koje bi dodatno obogatile prostor.
„Urbanistički prostor je u stvari satkan od malih detalja, od kojih se, kada se slože, stvara prelepi mozaik koji gradu daje poseban identitet“, istakao je Redi, ukazujući na značaj održavanja ovakvih arhitektonskih elemenata u skladu s urbanim razvojem Niša.
Redi je zaključio da je integracija ovih česama u gradski život pitanje koje prevazilazi samo tehničku obnovu.
„Grad se prepoznaje po svojim specifičnostima, po malim i prepoznatljivim mestima. To nisu samo česme, to su tačke u kojima se susreću istorija, estetika i praktičnost. Naša je odgovornost da ih sačuvamo i omogućimo da budu deo svakodnevnog života.”
Moramo da imamo odgovoran odnos prema javnim prostorima, koji bi, ukoliko se zanemare, izgubio ne samo svoju praktičnu funkciju, već i svoj istorijski i kulturni značaj.
1 komentar
Baba Redi- i dalje mislis da si u Austriji…??
Sta drugo ocekivati u Nisu?????