Zaštitnik građana Zoran Pašalić danas je u Nišu primio građane i saslušao njihove pritužbe, a među najčešćim temama koje su se ponovo našle na dnevnom redu bili su problemi sa Katastrom. Pored toga, građani su izneli i pritužbe na rad izvršitelja, socijalnu zaštitu, kao i na buku iz ugostiteljskih objekata. Pašalić je istakao da se i dalje suočavaju sa problemima u rešavanju ovih pitanja, uprkos naporima da dođe do promena u zakonodavnom okviru.
Pašalić je istakao da je Katastar trenutno najveći izvor nezadovoljstva građana.
„Skoro svaki drugi građanin se žali na postupanje katastra, kako na javne, tako i na privatne katastre. Građani često navode imena pojedinaca sa kojima su imali problema“, rekao je Pašalić i napomenuo da je problem duboko ukorenjen, s obzirom na to da mnogi građani svakodnevno iskazuju nezadovoljstvo.
On je dodao da je tokom poslednjih godina zaista ostvarena određena saradnja sa Republičkim geodetskim zavodom, ali da je i pokrenuta inicijativa Ustavnom sudu za ocenu ustavnosti angažovanja advokata u postupcima u katastru.
„Vi znate kojim se troškovima izlažu građani u tim slučajevima oko upisa i promenama u katastru”, rekao je Pašalić.
Osim katastra, Pašalić je ukazao na sve češće pritužbe građana vezane za rad izvršitelja, posebno u vezi sa oduzimanjem dela zarada i penzija.
„Iako konkretni slučajevi nisu prepoznati u Nišu, ovo je ozbiljan problem na nivou cele zemlje. Građani sa minimalnim primanjima često gube deo svojih prihoda, što ih dovodi u izuzetno tešku finansijsku situaciju“, izjavio je Pašalić.
On je kazao da je to gorući problem i da će kancelarija Zaštitnika građana pokušati da ga reši prvo preko Komore izvršitelja, a onda i promenom zakona.
Pašalić je rekao da se susreću i sa velikim brojm socijalnih slučajeva.
„Kada rešavete problem socijalnih slučajeva često možete da se ogrešite da neko spada u socijalnu kategoriju nominalno, a da faktički ne spada“, izjavio je Pašalić.
Prema njegovim rečima, zbog toga bi trebalo „izgurati do kraja“ socijalne karte koje je pokrenulo Ministarstvo rada, ali koje se sada ne odnose na sve.
„Znam da ću se zbog toga suočiti sa gomilom kritika kao što sam se suočio. Nebrojeno nevladinih organizacija me je kritikovalo što podržavam to, uz obrazloženje da se na taj način vrši diskriminacija. Međutim, ako se to ne uradi mi nemamo jasnu sliku ko koliko ima“, dodao je on.
Katarina Mitrovski, gradska ombudsmanka, saglasila se sa Pašalićem u vezi sa ozbiljnošću problema u vezi sa socijalnom zaštitom i izvršiteljima, ali je takođe skrenula pažnju na još jedan značajan problem ove godine – buku iz ugostiteljskih objekata.
„To je bio jedan od najčešćih razloga za žalbe građana. Uprkos velikim naporima da izvršni organi reše ovaj problem, još uvek nismo u potpunosti uspeli da ga eliminšemo“, rekla je Mitrovski i dodala da je prošle nedelje uputila inicijativu za donošenje lokalnih propisa koji će regulisati kontrolu buke iz ugostiteljskih objekata.
Takođe, istakla je da je dobila podršku gradonačelnika i gradskog veća u vezi sa ovom inicijativom, koja će uskoro biti uvrštena u proceduru.
Pored toga, Mitrovski je ukazala na problem administrativnih barijera koje ometaju građane u ostvarivanju prava na socijalnu pomoć.
„Mnogi građani koji nominalno ispunjavaju uslove za socijalnu pomoć zapravo nemaju pravo na sve oblike pomoći zbog administrativnih prepreka. Ministarstvo rada sprovodi socijalnu kartu, ali ona još uvek ne pokriva sve slučajeve“, rekla je Mitrovski.
Tokom razgovora, Pašalić je naglasio važnost direktnog kontakta sa građanima, jer je to jedini način da se jasno sagleda koji su to dominantni problemi i šta najviše smeta građanima.
„Iako mnogi naši napori da rešimo ove probleme ostaju nerešeni zbog ograničenja u zakonodavnom okviru, mi ćemo i dalje insistirati na promenama i pozivati na odgovornost odgovornih lica“, izjavio je Pašalić.
On je dodao da će zaštitnik građana nastaviti obilazak gradova širom Srbije kako bi prikupio još više informacija o problemima građana i nastavio sa rešavanjem tih pitanja na lokalnom nivou.
Mitrovski je istakla da je kancelarija gradske ombudsmanke bila vrlo aktivna ove godine, sa oko hiljadu i po prijema od strane građana. Ova kancelarija pruža savete i pomoć kako bi se pomoglo građanima u rešavanju njihovih problema. Građani Niša mogu kontaktirati ombudsmanku lično, putem telefona, emaila, kao i preko društvenih mreža. Takođe, postoji dežurni telefon za hitne slučajeve.
„Naš cilj je da građanima pružimo sve potrebne informacije i da se potrudimo da se njihovi problemi reše na pravi način“, zaključila je Mitrovski, pozivajući građane da se slobodno obrate kancelariji i putem svih dostupnih kanala komunikacije.
Ombudsmanka Grada Niša Katarina Mitrovska kazala je da se kancelariji Zaštitnika građana Niša ove godine pritužbama obratilo oko 1.500 građana. Gradska ombudsmanka primaju građane svaki radni dan od 7:30 do 15:30 sati. Građani mogu kontaktirati kancelarije putem telefona, e-maila, ili društvenih mreža.