Početna » Evropska komisija predstavila izveštaj o Srbiji u Nišu: Pohvale za napredak, ali i upozorenja za Srbiju

Evropska komisija predstavila izveštaj o Srbiji u Nišu: Pohvale za napredak, ali i upozorenja za Srbiju

0

Evropska kuća Niš i Delegacija Evropske unije u Srbiji u saradnji sa Gradom Nišom organizovali su predstavljanje Izveštaja Evropske komisije o Srbiji za 2024. godinu.

Na događaju u Gradskoj kući Izveštaj je predstavio Manuel Munteanu, šef Sektora za medije, informisanje i komunikaciju, Delegacija EU u Republici Srbiji.

Ovaj Izveštaj predstavlja predložak kako da Srbija ubrza reforme i pridruživanje Evropskoj uniji.

„Najvažnija poruka Izveštaja je da je pristupanje Srbiji glavni cilj i zaista imperativ u okviru reformi koje Srbija vrši na putu pridruživanja Evropskoj uniji. U svetlu sveta koji se menja, izbor Srbije za buduću članicu Evropske unije je najvažnija odluka, koja zahteva usaglašavanje sa politikama Evropske unije i to je značajan signal zajedničkih vrednosti i strateške orijentacije”, naveo je Manuel Munteanu.

On se poziva na reči predsednice Ursule fon der Lajen, da je pristup Evropskoj uniji zasnovan na zaslugama i napretku koji postiže zemlja, pre svega u oblasti vladavine prava.

„Srbija je ispunila uslove za otvaranje Klastera 3, koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rad i sada države članice treba da odluče o opštem napretku, koji je u ovoj kategoriji postignut. U godišnjem izveštaju Evropske unije, notiran je napredak u određenom broju poglavlja, ali se brzina reformi usporila, zbog prevremenih izbora i pauze Vlade i Parlament, koja je zbog toga nastala”, istakao je šef Sektora za medije, informisanje i komunikaciju, Delegacija EU.

U proteklih 10 godina Srbija je dobila oko 4 milijarde evra bespovratnih sredstava Evropske unije, navodi Munteanu, i ističe da će nastaviti da podržavaju reforme u Srbiji.

U izveštaju se pozdravlja napredak u oblasti ekonomije, životne sredine i statistike, a pohvalno se govori i o saradnji Srbije sa određenim brojem evropskih agencija. Međutim, Munteanu je izrazio zabrinutost po pitanju tretiranja organizacija civilnog društva i reformi i oblasti medija i slobode govora.

„Organizacije civilnog društva u Srbija nastavljaju da se suočavaju sa značajnim izazovima. Potrebno je više raditi na usvajanju dosledne i iskrene saradnje između Vlade i organizacija civilnog društva, jer su navedeni primeri verbalnih napada i negativnih kampanja protiv određenih organizacija, zbog kojih smo zabrinuti. Jedva čekamo nove zakone koji će biti usvojeni po pitanju medija, i koji će biti, nadamo se, delotvorno primenjivani, posebno što se tiču Saveta REM-a. Nadamo se da će Srbija nastaviti da se usklađuje sa standardima Evropske unije u okviru slobode izražavanja i medija”, rekao je Munteanu i naglasio da je zaštita i bezbednost novinara izuzetno važna.

U izveštaju se kritikuje i nedovoljno sprovođenja predloga OEBS-a i ODIHR-a u oblasti reforme izbornog procesa.

Odnosni sa Kosovom su i dalje važni o odluci o pristupanju Srbije EU ističe šef Sektora za medije, informisanje i komunikaciju, Delegacija EU u Republici Srbiji.

„Evropska unija ohrabruje obe strane da u potpunosti primene i ispune svoje obaveze u skladu sa ugovor o putu ka normalizaciji iz 2023. i da se konsktruktivno uključe u dijalog koji sprovodi Evropska unija. Odgovornost za događaje na severu Kosova iz jeseni 2023. godine takođe je jako važna”, dodao je.

Zaključio je da je od velike važnosti da se jasno govori o procesu pristupanja EU i da se Srbija aktivno bori protiv narativa koji su protiv EU i dezinformacija u nekim medijima.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas