Početna » Brzi Brod: Od rimskog naselja, preko urnebesne pesme do modernog Niša

Brzi Brod: Od rimskog naselja, preko urnebesne pesme do modernog Niša

2

Na jugoistočnim obodima Niša, između Nišave i prostranih polja, leži Brzi Brod – naselje bogate istorije, kulturnog nasleđa i jedinstvenih priča koje ga čine posebnim. Ime ovog naselja nosi tragove iz prošlosti, ali i duh današnjeg Niša, dok pesma „Nišlijski kalfa“, posvećena ovom kraju, čuva uspomene i izaziva osmehe.

Legenda kaže da je ime naselja inspirisano prirodnim brzim tokom reke Nišave, koji je omogućavao lakši prelaz u poređenju sa drugim delovima reke. Nekadašnji prolaz preko Nišave bio je ključan za trgovinu i život meštana, a odatle i naziv „Brzi Brod“.

Međutim, istorija ovog područja seže daleko u prošlost. Na ataru Brzog Broda pronađeni su preistorijski nalazi, tragovi rimske Medijane, pa čak i srednjovekovni ostaci, dok su osmanski popisi beležili selo Brzi Brod još krajem 15. veka.

“U 16. veku Brzi Brod su naseljavali isključivo muslimani, a od 17. veka do oslobođenja ovog kraja od Turaka 1878. godine u njemu je živela raja, ali je bilo i muslimana (Turaka). Oslobođenje ga je zateklo kao spahiluk Abaz-bega s nekoliko vodenica na Nišavi i Kutinskoj vadi (otočnici Kutinske reke). Osim što je služila vodeničarstvu, ova vada koristila se i za navodnjavanje pirinčanih polja u 15. i 16. veku, a u novije vreme za navodnjavanje bašti”, navode istorijski podaci.

Foto: Glas juga

Brzi Brod je do 1955. godine bilo selo u okolini Niša. Otada se njegov razvoj odvijao eksplozivno. Pod uticajem radničkih pridošlica sa svih strana, najviše iz okolnih i udaljenih zaplanjskih i nišavskih sela, ali i iz Makedonije, Like, kao i pod uticajem promena u autohtonom stanovništvu selo je bitno promenilo svoju socio-ekonomsku strukturu.

“Godine 1971. Brzi Brod je imao 26 poljoprivrednih, 29 mešovitih i čak 497 nepoljoprivrednih domaćinstava. Ovaj značajan porast nepoljoprivrednih domaćinstava označio je kraj njegovog tradicionalnog seoskog karaktera. Naselje je prvo poprimilo prigradsko-mešovita obeležja, a tokom sedamdesetih i osamdesetih godina 20. veka postalo je prepoznatljivo kao radničko naselje sa sve izraženijim gradskim identitetom”, navode poznavaoci.

Foto: PD “Preslap”

Pesma koja je obeležila Brzi Brod

Ovo naselje posebno je poznato po pesmi „Nišlijski kalfa“, koja kroz humor i tugu oslikava život uz reku. Pesma priča o Aleksi, juveliru iz Niša, koji se navodno „udavija baš kod Brzi Brod“ u Nišavi. Iako pesma govori o tragičnom događaju, njena melodija i stihovi vremenom su postali humoristički.

Najpoznatiji deo pesme, u kojem Stanika, Aleksina supruga, naricala za njim, danas izaziva smeh:

“Kuku moj Aleksa, što si se bre tol’ko naduja na peja, šta ti bi pa se udavi?”

Pesma je pretrpela brojne promene kroz decenije, ali i dalje živi u pričama starijih stanovnika, na lokalnim manifestacijama i na društvenim mrežama, gde izaziva brojne reakcije.

Brzi Brod danas

Danas, Brzi Brod nije samo priča iz prošlosti – to je naselje koje se ubrzano razvija. Iako čuva duh prošlih vremena kroz priče i tradiciju, moderne zgrade, škole i prodavnice svedoče o njegovom napretku. Stanovnici sa ponosom pričaju o svom kraju i povezuju bogatu istoriju sa savremenim životom.

Foto: Glas juga

I dok Nišava nastavlja da žubori kroz svoje brzake, pesma „Nišlijski kalfa“ i dalje odzvanja, čuvajući duh ovog jedinstvenog dela Niša. Brzi Brod ostaje simbol susreta tradicije i humora, mesto gde legende i pesme spajaju prošlost i sadašnjost – baš poput starog „brzog broda“ na Nišavi, koji je nekada bio veza između obala i vremena.

2 komentara

Bidza 17. novembar 2024. - 13:45

Brzi Brod je najoznatiji po “polu coveku koga su isterali iz Elektronsku”

Odgovor
Harmonikaš poznati 17. novembar 2024. - 19:18

U Brzi Brod ne žive više nišlije prave.
Tamo su sada neki drugi ljudi koji su se doselili odozdo.
Na žalost ali je tako.

Odgovor

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas