Početna » Oni su na svet došli prerano, ali nisu odustali! Najmanja rođena beba tek 430 grama… Niš bez ključnog aparata!

Oni su na svet došli prerano, ali nisu odustali! Najmanja rođena beba tek 430 grama… Niš bez ključnog aparata!

Danas je Svetski dan prevremeno rođenih beba

0

Na Međunarodni dan prevremeno rođene dece, ustanove širom Srbije zasvetleće u ljubičastoj boji, simbolu podrške bebama koje su na svet stigle prerano. Ova boja, koja podseća na svetlo iz inkubatora, nosi snažnu poruku – pod ovim svetlom ne bore se samo bebe, već i njihove majke, porodice i medicinsko osoblje.

Za mnoge majke, rođenje deteta trebalo bi da predstavlja trenutak neizmerne sreće, ali za hiljade žena u Srbiji, taj trenutak označava početak najtežeg perioda u životu. Strepnja, suze i neizvesnost postaju svakodnevica.

“Imamo tri rođendana”, kaže majka prevremeno rođene Jovane.

Jelena Roškar iz Aleksinca rodila je svoju ćerku Jovanu 2017. godine, u 23. gestacijskoj nedelji. Jovana, teška svega 550 grama, prebačena je u Beograd zbog nedostatka adekvatne opreme u Nišu.

“Jovana je provela 135 dana u inkubatoru i prošla kroz sve komplikacije koje mogu da zadese prevremeno rođenu decu. Danas je vesela, ide u prvi razred i slavimo život na poseban način – imamo čak tri rođendana: njen rođendan, dan kada smo napustili inkubator i Međunarodni dan prevremeno rođene dece”, kaže Jelena kroz osmeh, dok mala Jovana ponosno dodaje: “Volim školu i najviše veliki odmor!”

Ivana Marković iz Niša je mama blizanaca, dečaka i devojčice. Njena beba devojčica se još uvek bori, dok je dečak već kod kuće.

“Rođeni su u 31. nedelji. Devojčica i ja smo ostale u bolnici da se borimo zajedno. Ovo je najteži trenutak u životu svake majke, ali uz podršku osoblja i udruženja, uspemo da izguramo. Devojčica je mali div, mora da bude sve u redu”, objašnjava Ivana.

Sličnu borbu prolazi i 29-godišnja Milica Vučković iz Knjaževca koja je nedavno rodila dečaka u 29 nedelji trudnoće.

“Sve se desilo iznenada, ali da su lekari uradili sve što su mogli”, kazala je ona i dodala da je uverena da će se mali div izboriti za život.

Niš bez ključnog aparata: Borba za bronhoskop

Pored priča o snazi i ljubavi, roditelji se suočavaju i sa izazovima koje donosi nedostatak opreme. Ključni problem je bronhoskop, aparat neophodan za dijagnostiku i lečenje plućnih komplikacija kod prevremeno rođenih beba.

“Bronhoskop u Nišu je star i često van funkcije. Bez njega bebe moraju da se transportuju u Beograd, što je dodatni stres za roditelje i opasnost za same bebe”, ističe  Jelena Pavlović, osnivač Udruženja prevremeno rođene dece “Ljubav vera Nada”.

Bronhoskop koji Niš ima i nije za najmanju rođenu decu. On je za onu koja su teža od dva kilograma. Ipak, u niškom porodolištu na svet je došla i beba od 430 grama, što je i najmanja beba rođena na ovim prostorima. Jelena kaže da se i njena sestra suočila sa problemom nedostatka bronhoskopa.

“Ona je sa svojom bebom putovala tri sata do Beograda. Mi to želimo da promenimo”, istakla je Jelena.

Dr Dejan Milojević, načelnik odeljenja intenzivne nege sa neonatologijom u UKC Niš ističe da je bronhoskop neophodan za pravovremenu intervenciju kod najmlađih pacijenata.

“Njegov nedostatak značajno otežava lečenje, a transport beba u Beograd povećava rizik za komplikacije”, dodaje.

Da bi se podigla svest javnosti na Svetski dan prevremeno rođenih beba Grad Niš i Udruženje prevremeno rođenih beba podsećaju da svaki mali korak napred ovih beba zaslužuje našu pažnju, ljubav i podršku.

“Oprema traži zanavljanje i nadamo se da će ministarstvo reagovati, ali očekujemo tri nova respiratora preko japanske donacije”, objašnjava Jelena Vojinović rukovodilac Klinike za pedijatriju UKC Niš.

 

 

Obeležavanju Svetskog dana prevremeno rođenih beba priključio se i Grad Niš.

 

Grad Niš prvi put obeležava na ovaj način Svetski dan prevremno rođenih beba i cilj nam je da podignemo svest i da više radimo na nabavci opreme koja je klinikama potrebna”, rekao je gradski većnik Stevan Veselinović.

Udruženja roditelja prevremeno rođene dece širom Srbije nastavljaju da pružaju podršku porodicama koje prolaze kroz slične situacije. Glavna poruka ovog dana jeste da roditelji nisu sami.

“Ovo je borba za život i budućnost naše dece. Ljubičasta svetlost je simbol nade i zajedništva, jer samo udruženi možemo promeniti stvari,” zaključuje Jelena ispred Udruženja roditelja.

Svake godine u Srbiji se prevremeno rodi oko 4000 beba, što čini 7% ukupnog broja porođaja, pokazuju podaci UKC Niš.

Ove godine, ljubičasta svetlost obasjaće Srbiju, podsećajući na borbu najmanjih heroja i njihovih porodica. Svaka osvetljena zgrada simbol je podrške i poruka da nijedna borba nije uzaludna.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas