Ispred Gradske kuće u Nišu danas su se okupili bivši radnici društvenih i državnih preduzeća kako bi izrazili nezadovoljstvo povodom potpisivanja sporazuma o isplati pomoći, koji je jutros počeo u prostorijama Grada Niša. Sporazum predviđa isplatu pomoći u četiri jednake godišnje rate, ali radnici smatraju da on nije pravedan jer ne uključuje kamate i sudske troškove.
Predsednik udruženja radnika “Pobeda,” Radosav Spaić, izjavio je da radnici zahtevaju isplatu celokupnog duga odjednom, u skladu sa rešenjima Privrednog i Osnovnog suda.
„Ovim sporazumom samo žele da nas podele, ali im to neće uspeti. Nastavićemo sa protestima i pokrenućemo inicijativu za vanredne izbore prikupljanjem 5.000 potpisa”, rekao je Spaić.
Najavljena radikalizacija protesta
Na predlog okupljenih, Spaić je najavio mogućnost radikalizacije protesta, uključujući blokadu gradskih saobraćajnica.
„Na sastanku prošlog petka sa ministarkom privrede Adrijanom Mesarović i gradonačelnikom Dragoslavom Pavlovićem ništa nije dogovoreno. Oni traže da obustavimo proteste, ali ćemo prestati tek kada svih 7.000 radnika dobije ono što im pripada”, poručio je.
Spaić je dodao da je više puta tražio sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ali bez uspeha.
„Predsednik Vučić je pred 8.000 ljudi u hali ‘Čair’ obećao da će problem zaostalih plata biti rešen za mesec dana. Umesto toga, suočavamo se s novim uslovima i obećanjima bez rezultata”, podsetio je Spaić.
Početak potpisivanja sporazuma
U Gradskoj kući je jutros počelo potpisivanje sporazuma za radnike koji se nalaze na zvaničnim spiskovima Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, ukupno 6.243 radnika iz 59 preduzeća. Sporazum predviđa isplatu pomoći u četiri rate, a za prvu ratu u budžetu grada izdvojeno je 530 miliona dinara.
Gradonačelnik Dragoslav Pavlović izjavio je da će spiskovi u narednim nedeljama biti dopunjeni radnicima iz još 15 preduzeća, na osnovu sudskih podataka.
„Pravo mi je zadovoljstvo što smo pokrenuli ovaj proces. Ova finansijska podrška je namenjena onima koji su ostali bez radnih mesta u državnim i društvenim preduzećima, a sve na osnovu spiskova dostavljenih od Agencije za licenciranje stečajnih upravnika“, izjavio je Pavlović.
Podeljena mišljenja i nezadovoljstvo
I dok su se neki radnici odlučili na potpisivanje sporazuma, uz obrazloženje da je bolje dobiti nešto nego ništa, drugi su odbili takvu mogućnost, zahtevajući celokupnu isplatu. Veliki broj građana otišao je razočaran jer njihova imena nisu na spiskovima ili zato što su naslednici, za koje program isplate pomoći nije predvideo sredstva.
Protesti se nastavljaju, a radnici ističu da neće odustati dok se njihovi zahtevi ne ispune u potpunosti.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram