Miodrag Stanković, šef odborničke grupe Ujedinjeni- Nada za Niš i kopredsednik Niš, moj grad, izjavio je da je stepen saosećanja sa osobama sa invaliditetoma pouzdano merilo stepena razvoja i civilizovanosti jednog društva, I da je ono nažalost izostalo u našoj zemlji.
“Zalaganje za bolji život i probleme drugih nije samo individualna vrlina, već princip na kome moraju počivati i sve lokalne i državne institucije. Svaka institucija u ovoj zemlji formirana je zbog ljudi koji imaju svoje potrebe, strahove i nade. Institucije u Srbiji postoje da bi služile svim ljudima – onima koji imaju posebne potrebe i onima koji pripadaju većini stanovništva”, rekao je Stanković.
U saopštenju povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom Stanković navodi da su osobe sa invaliditetom u Nišu i dalje diskriminisane.
“Pored poteškoća prilikom zaposlenja, nepostojanja semafora sa zvučnom signalizacijom, jedan od ključnih problema su arhitektonske barijere koje osobama sa invaliditetom onemogućavaju normalan svakodnevni život.
Aktuelna vlast 12 godina ništa nije uradila što se tiče uklanjanja barijera, iako je još 2011. godine doneta Odluka da se iz budžeta Grada Niša izdvaja najmanje 3.5 miliona dinara za uklanjanje arhitektonskih barijera u niškim školama, kako bi one bile dostupne i pristupačne osobama sa invaliditetom. Ideja je bila da se svake godine minimum u dve obrazovne institucije ugrade liftovi, kao i da se adaptiraju toaileti” – rekao je Stanković.
Naveo je i da su nadoknade za tuđu negu i pomoć drugog lica odavno izgubile značaj i da predstavljaju samo dopunu ionako posrnulom kućnom budžetu.
Miodrag Stanković je kazao da Skupština Grada Niša što pre mora da otvori temu o pravima I uslovima života osoba sa invaliditetom, a čitavo društvo i sve državne institucije dužne su da sprovode socijalne akcije kojima bi se takvim osobama život olakšao u najvećoj mogućoj meri.
“Samo na taj način bićemo društvo sa vrednostima koje su krajnji cilj civilizacije u kojoj postojimo”, rekao je on i naveo da su društvene pojave poput diskriminacije invalida pri zapošljavanju potpuno nedopustive.
Stanković je rekao da se nada da će u Srbiji, kao i u ostalim civilizovanim državama, biti opšteprihvaćeno saznanje da osoba sa invaliditetom nije drugačija i da zajednici može da doprinese potpuno ravnopravno kao I osoba bez invaliditeta.