Miodrag Stanković, odbornik u Skupštini Grada Niša, i Slavoljub Savić, predsednik Kluba penzionera Niša, podneli su inicijativu kojom zahtevaju da se rebalansom budžeta za 2024. godinu obezbede sredstva za pomoć socijalno ugroženom stanovništvu i penzionerima sa nižim primanjima.
Prema njihovom predlogu, oko 5.000 socijalno najugroženijih građana i svi penzioneri čija mesečna primanja ne prelaze 30.000 dinara dobili bi vaučere u vrednosti od 20.000 dinara. Ovi vaučeri bi mogli da se koriste za plaćanje računa ili refundaciju troškova za ogrev, poput drveta, uglja, peleta ili mazuta. Stanković kaže da bi trebalo i da se obezbede paketi pomoći sa osnovnim životnim namirnicama i sredstvima za higijenu, za sve socijalno ugrožene građane koji su se zahtevima obraćali Centru za socijalni rad u Nišu ( preko 40. 000 zahteva predato u 2024. po raznim osnovama).
„Građani Niša su u ozbiljnim finansijskim problemima, posebno zbog energetske krize i visokih cena energenata“ , izjavio je Stanković.
Stanković je podsetio da je i Pokrajinska vlada Vojvodine izdvojila 84 miliona dinara za pomoć ugroženima u 37 opština, te da Niš mora slediti taj primer.
Slavoljub Savić, predsednik Kluba penzionera, istakao je loš ekonomski status penzionera, među kojima veliki broj živi u siromaštvu.
„U Nišu živi preko 60.000 penzionera, od kojih mnogi žive na ivici egzistencije. Vaučeri od 20.000 dinara za one sa primanjima manjim od 30.000 dinara značili bi mnogo“, rekao je Savić.
Savić je podsetio i na neispunjeno obećanje bivše gradonačelnice o trajnim besplatnim karticama za javni prevoz za lica starija od 65 godina, naglašavajući da su penzioneri dobili samo jednogodišnji besplatan prevoz. On je apelovao na trenutnog gradonačelnika da ispravi ovu „nepravdu“.
Razlike između Niša i Beograda
Savić je skrenuo pažnju i na razlike u javnom prevozu između Beograda i Niša:
- U Beogradu je dnevna karta za prvu zonu 120 dinara, dok u Nišu građani za samo jednu stanicu plaćaju 80 dinara.
- Zatražio je uvođenje jednakih prava i cena za Nišlije, kako ne bi bili u nepovoljnijem položaju u odnosu na stanovnike glavnog grada.
Apel za hitnu pomoć najugroženijima
Podaci Zavoda za statistiku pokazuju da je siromaštvo najizraženije na jugu Srbije, gde je prosečna plata značajno niža nego u ostatku zemlje. Stanković je posebno istakao da su najugroženije mnogočlane porodice, samohrani roditelji, osobe sa invaliditetom, žrtve nasilja i beskućnici.
„Moramo učiniti sve da pomognemo najugroženijima i zajedno prevaziđemo krizu“, zaključio je Stanković.