U Gradskoj kući održana je prezentacija materijala ranog javnog uvida, prve faze izrade novog Generalnog urbanističkog plana (GUP) Grada Niša za period od 2025. do 2040. godine. Prezentacija je bila namenjena predstavnicima gradskih uprava i javnih preduzeća, dok se za građane planira dodatna, detaljnija prezentacija.
Rani javni uvid traje do 3. februara, a do tada građani imaju priliku da dostave svoje primedbe i sugestije Upravi za građevinarstvo. Na osnovu tih komentara, pripremaće se nacrt plana, koji će biti predstavljen javnosti na većem događaju.
„Radi se o strateškom dokumentu koji definiše pravce razvoja grada za narednih 15 godina. Cilj je da se kroz rani javni uvid uključe svi relevantni činioci – gradske uprave, javna preduzeća i građani, kako bi nacrt bio što kvalitetniji i usklađeniji s potrebama zajednice“, objasnila je glavna gradska urbanistkinja Lidija Stefanović Nikolić.
Prema njenim rečima, trenutno se radi na izradi studija koje obuhvataju teme poput javnih prostora, infrastrukture, atmosferske kanalizacije i saobraćaja.
„Već smo započeli konsultacije sa stručnjacima, uključujući Arhitektonski fakultet, kako bismo osigurali da plan odgovori na ključne izazove grada“, dodala je Nikolić.
Arhitekta Branimir Ćirić iz Zavoda za urbanizam istakao je da će novi plan, između ostalog, uzeti u obzir demografske promene.
„Predlažemo da se stanovanje razvija na desnoj, visokoj obali Nišave, tu je i nastao Naisus. Ovo je bilo močvarno područje, ali sticajem istorijskih okolnosti, najveći deo Niša preseljen je na levu obalu Nišave. Što se tiče privrede, gledamo da približimo neke buduće privredne zone infrastrukturnom čvorištu, saobraćajnim rešenjima prema KP domu. Ono što je započeto ne možemo da negiramo u Radnoj zoni Sever u potezu prema Toponici. S obzirom na to da je klima takva, da su dominantni severoistočni vetrovi, gledamo na taj način da bilo koje vrsta zagađenja ne dospe do samog grada”, naveo je Ćirić.
Ovaj plan nije dokument koji direktno određuje šta će se konkretno graditi. On postavlja strategiju, dok će planovi nižeg reda, kao što su planovi generalne regulacije i detaljne regulacije, biti osnov za izdavanje lokacijskih uslova i dozvola.
„Što se tiče širenja grada, trenutno smo u prvoj fazi izrade plana, što podrazumeva pripremu materijala za rani javni uvid. Ovo su početna razmišljanja o tome kako će se upravljati prostorom do finalne verzije nacrta plana, koja pokriva gradsko-građevinsko područje.
Jedna od ključnih karakteristika ovog plana jeste infrastruktura. Iako sugrađani često primete samo ono što je vidljivo, poput novih zgrada, infrastrukturni kapaciteti poput kanalizacije, vodovoda, elektroenergetske i saobraćajne mreže igraju ključnu ulogu u razvoju grada“, objasnio je Ćirić.
Kada govorimo o pravcima razvoja, prema Ćirićevim rečima treba biti uključeno više faktora – klimu, geografiju, istoriju, demografiju i statistiku. Na primer, zvanične projekcije Republičkog zavoda za statistiku ukazuju na to da će Niš 2040. godine imati manje stanovnika nego sada. To otvara pitanja o pravcima razvoja i potrebama za infrastrukturnim kapacitetima.
„Građani, naravno, mogu doneti svoje zaključke, ali su svi ovi podaci ključni za planiranje budućnosti našeg grada“, zaključio je Ćirić.