Drugi april je Svetski dan osoba sa autizmom, koji se obeležava s ciljem podizanja svesti o spektru stanja s kojima se osobe sa autizmom susreću svakodnevno. Autizam obuhvata širok spektar osobina koje utiču na način na koji osoba doživljava i komunicira sa svetom oko sebe. Faktori rizika za nastanak autizma su mnogobrojni, a među najznačajnijima su genetski i faktori uticaja okoline.
Povodom ovog dana, u Nišu su se okupili roditelji dece sa autizmom, smetnjama u razvoju i invaliditetom, kako bi ukazali na neophodnost bolje podrške za svoje mališane. Okupljeni u neformalnu grupu, roditelji su izneli zahteve koji su, kako ističu, ključni za poboljšanje kvaliteta života njihove dece.
„Naša deca zaslužuju da funkcionišu lepo u društvu i svakodnevnom životu, da im se olakša. Tražimo podršku u vidu ličnih pratilaca za svako dete, stanovanje uz podršku i otvaranje zajednica u kojima će moći da žive posle nas. To je naš najveći strah – šta posle nas?“ – kažu roditelji.
Ove godine, obeležavanje Svetskog dana osoba sa autizmom u Nišu prati nacionalni slogan „Nismo nevidljivi“, kojim se apeluje na sve slojeve društva da pruže sveobuhvatniju podršku osobama sa autizmom i njihovim porodicama. Prema podacima, oko 20 miliona ljudi u Evropi je direktno ili indirektno povezano sa autizmom, što naglašava značaj sistemske podrške i inkluzije.
Roditelji i negovatelji poručuju da su njihova deca tihi heroji koji zaslužuju ispunjen, miran i srećan život, a društvo ima odgovornost da im omogući uslove za to.