Na pojavu grmljavine u januaru, koja se kako kažu, dešava tokom toplih zimskih dana na svakih 10 do 15 godina, meteorolozi gledaju normalno. To za njih ne predstavlja nikakvu promenu. Međutim, u narodu postoje mnoga verovanja za ovu pojavu.
Dok jedni smatraju da će godina biti rodna, drugi su mišljenja da grmljavina zimi predskazuje nešto loše.
Posebno mesto u simbolici ima grmljavina na Mali Božić – 13. januara, jer se veruje da je to znak koji sluti na ratove, glad i prirodne katastrofe. Ovo viševekovno verovanje postoji i u narodnoj poeziji.
„Grom zagrmi na Svetoga Savu, usred zime kad mu vreme nije, sinu munja na Časne verige, potrese se zemlja od istoka…“ (Početak bune protiv dahija)
Prema predaju, bilo ih je navodno i pred Prvi srpski ustanak, Kosovski boj, Drugi svetski rat, pa i 1999. pred bombardovanje tadašnje Jugoslavije.
Međutim, iako grmljavina u januaru izaziva strepnju i pomisao na nešto loše, meteorolozi su stava da nema ničeg čudnog da se gromovi nad Srbijom dogode u ovo doba godine.
Bilo je i onih zima kada je grmelo, a nije se “zapucalo”. Navodno grmelo je 2. januara 1917. godine, 17. januara 1955. na Božić 1982. i 16. januara 1983. Tih godina tokom zime su bile značajno toplije no inače.