U saradnji sa Vladom Republike Srbije, ambasadom Narodne Republike Кine u Srbiji i Institutom za pojas i put, u Narodnom pozorištu u Nišu proslavljena je kineska Nova godina uz operu Zhejiang Vu Opera Troupe.
Savetnik za kulturu Kine Tong Dešeng kaže da je kinska Nova godina najvažniji tradiconalni kulturni praznik za tu naciju.
“Tada nosimo novu odeću i obuću i imamo posebne tradicionalne običaje. Nastupi su isto način da pokažemo kinesku tradicionalnu kulturu i pokažemo kinesku Novu godinu u Srbiji i tako želimo da to pokažemo kroz sve nastupe u Srbiji, u Nišu, Smederevu, Novom Sadu. Srbi mogu da gledaju kineske kulturne nastupe, da više saznaju o kineskoj kulturi i Novoj godini. Lokalni ljudi u provinciji odakle dolazim znaju ovu operu , ali Kinezi u Srbiji ne znaju toliko o njoj i hoćemo da je upozna i što više Kineza u Srbiji. Kina ima bogate kulturne resurse i hoćemo da u budućnosti donesemo još više kineske kulture ovde”, rekao je on.
“Dobila sam od atašea za kulturu jedan lep poklon, poklon koji simbolizuje sreću i uspeh i kako reče naš gost iz Kine, ja ću to večeras uz ovaj pozdravni govor da nosim kako bi naš grad služila sreća. Građanima Kine ma gde oni živeli, širom sveta, kao i njihovim porodicama, želim srećnu i uspešnu predstojeću Novu godinu, godinu zmaja. Privilegija je svakako da grad Niš bude prvi od gradova u Srbiji koji obeležava Novu godinu. Uživaćemo večeras u kineskoj operi kojom nastupaju širom sveta. Radujemo se uspesima naših zemalja i to svakao ne krijemo, već ističemo u svakoj prilici. Niš je još jedan grad koji spaja i povezuje naše dve zemlje. Mi ne zaboravljamo koliko nam je Kina pomogla u vreme pandemije, na to nas podsećaju vakcine koje ste nam poslali iz vaše južno Korejske zemlje, a svakako i jedna važna laboratorija koju je Republika Kina napravila u Nišu”, rekla je u obraćanju gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski.
„Godina zmaja u kojoj ulazimo simbolički najavljuje prosperitet, mudrost, snagu, plemenitost i pravdu. Duboko smo uvereni de ćemo u duhu ovih univerzalnih vrednosti koje su oličenje naših bliskih i tradicionalnih prijateljskih odnosa i u narednoj godini dodatno ojačati naše iskreno čelično prijateljstvo i zajedničku saradnju“, istakao je pomoćnik ministra kulture Stanko Blagojević
Zhejiang Vu Opera Research Institute osnovan je 1956. godine kao Zhejiang Vu Opera Troupe. Njihove nastupe gledali su čuveni kineski lideri Mao Cedung, Džou Enlai, Đijang Cemin, Žu Rongđi, Si Đinping, Li Кećijang i mnogi drugi. Od 2009. godine, Ministarstvo kulture i turizma NR Кine poverilo je ovoj trupi misiju gostovanja širom sveta, a njihovi nastupi su krasili bine u Singapuru, SAD, Francuskoj, Austriji, Nemačkoj, Portugalu, Brazilu, Кubi, Peruu, Južnoj Africi, Malaviju, Zambiji, i još 51 državi širom sveta.
Trupu čini 27 umetnika, plesača, pevača i muzičara. Nastup čine operete koje u sebi imaju sadržane crte iz svakonevnog života, Započinje performansom sa Morskim Zmajem, kroz koji se na aktivno učestvovanje poziva i publika, a zatim se priča razvija kroz niz zanimljivih i duhovitih obrta. U okviru opere postoje i dve solo deonice, gde muzičari izvode kompozicije na Suona i Hui Hu tradicionalnim instrumentima. Wu Opera ili Jinhua Opera, ima istoriju dugu preko 500 godina. U sebi sadrži šest različitih vokalnih stilova, bogat, vizuelno dopadljiv i efektan način da dočara svakodnevni život. Od 2008. godine je svrstana u nacionalno nematerijalno kulturno bogatstvo.
Ulazak u godinu Zmaja planiran je da kroz niz kulturnih manifestacija upozna građane Srbije sa bogatom kulturom Narodne Republike Кine. Ove aktivnosti imaju za cilj jačanje veza u domenu kulture i razmenu vrednosti između Narodne Republike Кine i Republike Srbije, promovišući međusobno razumevanje, prijateljstvo i saradnju u okviru Inicijative Pojas i put.