U okviru kampanje „Unapredi rodnu ravnopravnost“, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, uz podršku Nemačke saradnje u Srbiji (GIZ), organizovalo je info-sesiju u Nišu. Glavni fokus sesije bio je na nedovoljnom angažmanu institucija i poslodavaca u podnošenju izveštaja o merama koje preduzimaju radi postizanja rodne ravnopravnosti.
Prema rečima pomoćnice ministra za ljudska i manjinska prava Nine Mitić, procenat institucija i poslodavaca koji su podneli izveštaje o svojim naporima ka postizanju rodne ravnopravnosti bio je izuzetno nizak – svega jedan procenat. Ovaj podatak, kako ističe, predstavlja zabrinjavajuću situaciju koja zahteva hitnu akciju.
„Kroz primer prakse se pokazalo, u 2021, 2022, pa i prethodnoj godini, da rezultati nisu bili povoljni. Ako ima oko 500.000 obveznika, a da je prošle samo bilo negde oko 5.000 podnosioca izveštaja, složićete da je jedan posto zaista nezadovoljavajuće. Samim početkom kampanje i u razgovoru o ovoj temi ovaj procenat se podigao. Nemam tačne podatke, ali vidimo da se brojka daleko podigla, nego što je bila u prethodnom periodu“, poručila je Nina Mitić.
Nina Mitić naglašava da je cilj Ministarstva informisati poslodavce o njihovim obavezama, a među njima je i zahtev da najmanje 40 odsto zaposlenih čini manje zastupljeni pol. Kaznena politika za nepodnošenje izveštaja postoji, ali je fokus na edukaciji i podizanju svesti.
Problem rodne neravnopravnosti posebno je izražen u privatnom sektoru, gde su česti slučajevi platnog jaza između muškaraca i žena na istim pozicijama, kao i diskriminacija žena nakon povratka sa porodiljskog odsustva.
Zamenica gradonačelnice Niša, Dušica Davidović, istakla je napore Grada Niša u osnaživanju žena u javnom životu i politici, navodeći formiranje ženske odborničke mreže kao primer. Ona je izrazila posvećenost lokalne samouprave poštovanju zakona i podnošenju izveštaja, te podršku osnaživanju žena u organima odlučivanja.
„Zajedno pokušavamo da sprovodimo zakon kako nalaže na lokalnom nivou i da prenosimo svoja iskustva u osnaživanju žena u bavljenju javnim poslovima i u izvršnoj vlasti na teritoriji grada Niša i u ovom delu Srbije. Vrlo smo zainteresovane da poštujemo preporuke, zakone, da redovno podnosimo izveštaje i da osnažujemo žene da se aktivno uključe u organe odlučivanja“, navela je Davidović.
Projekat podržava i Nemačka saradnja u Srbiji (GIZ), koja je doprinela izradi smernica za primenu Zakona o rodnoj ravnopravnosti. Osim toga, planirana je digitalizacija projekta, uključujući izradu softvera za izveštavanje prema istom zakonu.
Niš je četvrti grad u kojem je održana ova info-sesija, dok će završna biti organizovana u Beogradu 8. marta, uoči Međunarodnog dana žena. Ova kampanja ima za cilj podizanje svesti i promociju aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti u svim sferama društva.