Početna » Arhiva bogoslovije Svetog Kirila i Metodija na internetu: Istorijski arhiv Niš počeo digitalizaciju

Arhiva bogoslovije Svetog Kirila i Metodija na internetu: Istorijski arhiv Niš počeo digitalizaciju

0

Istorijski Arhiv Niš pokrenuo je digitalizaciju arhive Prizrenske bogoslovije Svetog Kirila i Metodija u Nišu. Ovaj značajan projekat ima za cilj očuvanje i omogućavanje pristupa dragocenim istorijskim dokumentima za buduće generacije, saopšteno je iz Istorijskog arhiva.

Tokom NATO bombardovanja 1999. godine, Prizrenska bogoslovija je prekinula svoje aktivnosti, a učenici su se razišli u svoje domove. U tom periodu, ekonom protojerej-stavrofor Nikola Božanić je napustio Prizren, noseći sa sobom školski arhiv i knjižnicu bogoslovije koja je brojala oko 15.000 knjiga.

Na taj način, Božanić je sačuvao nasleđe bogoslovije od uništenja. Uz podršku ruskog konzula Ivana Jastrebova tokom turske okupacije i protođakona Petka Trifunovića u vreme Drugog svetskog rata, Božanić se istakao kao jedan od velikih dobrotvora i čuvara školske knjižnice.

Nakon prinudnog napuštanja Prizrena 1999. godine, Bogoslovija se preselila u Niš, gde je nastavila svoj rad. Međutim, u martovskom pogromu 2004. godine, bogoslovija je bila zapaljena, a sve što je bilo u njoj je uništeno.

Zahvaljujući naporima profesora i učenika, Bogoslovija je 1915. godine imala oko 8.000 knjiga u 13.000 svezaka. Tokom Prvog svetskog rata, biblioteka je uništena, ali su neke knjige spašene, te je 1920/1921. godine u biblioteci bilo 1.028 knjiga. Nakon Drugog svetskog rata, deo knjiga je dat drugim bibliotekama, dok je nešto ostalo u vlasništvu bogoslovije. 1999. godine, zajedno sa bogoslovijom, biblioteka je preseljena u Niš, gde je smeštena na hilandarskom metohu.

Projekat digitalizacije arhive Bogoslovije sprovodi Istorijski arhiv Niš uz finansijsku podršku Ministarstva kulture. Ova inicijativa ima za cilj da sačuva i oživi bogato nasleđe ove institucije, omogućavajući pristup istorijskim dokumentima putem digitalnih kanala.

Ostavite komentar

logo inverzni

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas