Početna » Borba protiv vršnjačkog nasilja: Izmene zakona sada obuhvataju i osnovne škole. Menja se i status veroučitelja

Borba protiv vršnjačkog nasilja: Izmene zakona sada obuhvataju i osnovne škole. Menja se i status veroučitelja

0

Ministarstvo prosvete Vlade Republike Srbije organizovalo je danas u Nišu prvu tribinu o nacrtima četiri zakona u oblasti obrazovanja. Tribinu je otvorila ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, koja je trebala da predstavi Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, kao i izmene zakona o predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju.

Javna rasprava je prekinuta, jer su studenti upali u salu Skupštine gde se ona održavala. Pre tribine, ministarka je pojasnila navedene zakone novinarima.

„Najavili smo još 2023. godine da ćemo pratiti kako se zakonske odredbe primenjuju u praksi i planirali evaluaciju, koja je sada rezultirala ovim predlozima zakona“, rekla je Đukić Dejanović.

 

„Ove izmene uključuju dodatno prilagođavanje potrebama učenika, roditelja i nastavnika, kao i fokus na digitalizaciju, borbu protiv vršnjačkog nasilja i unapređenje statusa nastavnika, uključujući i veroučitelje.“

Centralne izmene: fokus na vršnjačko nasilje i digitalizaciju

Jedan od ključnih aspekata predloženih zakona odnosi se na borbu protiv vršnjačkog nasilja. Ministarka je naglasila da će disciplinski postupci, koji su se do sada primenjivali samo u srednjim školama, sada važiti i za osnovne škole, što će sprečiti prebacivanje učenika iz jedne škole u drugu tokom trajanja postupka.

„Naša borba protiv vršnjačkog nasilja je možda najvažnija tema ovih zakonskih izmena,“ istakla je Đukić Dejanović.

 

„Takođe, predviđa se niz humanitarnih i drugih aktivnosti, kao i dalje unapređenje digitalizacije u skladu sa planovima da se nivo znanja naših učenika podigne na viši nivo.“

Poboljšanje statusa veroučitelja

Ministarka je najavila da će veroučitelji, kao deo nastavnog osoblja, ubuduće zasnivati radni odnos na neodređeno vreme, isto kao i ostali nastavnici.

„Ovim potezom izjednačavamo status veroučitelja sa drugim nastavnicima, što doprinosi stabilnosti i kvalitetu obrazovanja“, dodala je Đukić Dejanović.

Nakon današnje tribine u Nišu, javne rasprave biće organizovane i u drugim gradovima, uključujući Beograd i Vojvodinu.

„Čujemo različita mišljenja naših kolega, nastavnika, profesora i vaspitača,“ rekla je ministarka. „Sve sugestije koje dobijemo tokom javne rasprave, bilo uživo ili putem mejla, telefona i drugih komunikacija, pažljivo ćemo razmotriti.“

Ministarka je zaključila da su predložene izmene usmerene na unapređenje sistema obrazovanja na svim nivoima.

„Naš cilj je da krajnji ishod učenja i vaspitanja naše dece bude na najvišem nivou.“

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas