Početna » Budući geniji tehnologije: Učenici Elektrotehničke škole stvaraju pametne gradove, raskrsnice i električne bicikle! [VIDEO]

Budući geniji tehnologije: Učenici Elektrotehničke škole stvaraju pametne gradove, raskrsnice i električne bicikle! [VIDEO]

0

Elektrotehnička škola „Mija Stanimirović“ iz Niša, već 15 godina uspešno realizuje projekte u okviru programa mobilnosti, pružajući učenicima i nastavnicima priliku da unaprede svoje veštine i znanje u međunarodnom okruženju. Ove godine, škola je realizovala peti po redu projekat, u kojem su učenici sa različitih smerova imali priliku da učestvuju u stručnoj praksi u Lajpcigu, u Nemačkoj.

„Mobilnost učenika i nastavnika omogućava im da se upuste u izazove rada u inostranstvu i steknu nova iskustva koja će im biti od koristi u njihovoj karijeri“, objasnila je Olivera Radenković, pomoćnica direktora i koordinator projekata.

Učenici su boravili dve nedelje u Nemačkoj, gde su radili na različitim projektima u okviru svojih smerova: administratori mreža, elektrotehničari, elektronika vozila i informacioni tehnologija.

„Svaki učenik je imao zadatak da napravi tri projekta u okviru svog smera. Na primer, dijagnostičari su radili na EBAG uređaju, administratori na pametnim uređajima, a informacioni tehnologija su razvijali sisteme za pametne ugradnje“, dodala je Radenković.

Jedan od učenika koji je učestvovao u ovom projektu, Đorđe Mišić, 3. godina, smer administrator mreža, istakao je da je tokom prakse učio kako da razvija pametne uređaje.

„Naš zadatak je bio da napravimo maketu automatske kontrole stajanja. Ovaj projekat omogućava kontrolu osvetljenja, interfon sistema i drugih pametnih uređaja u kući putem telefona ili daljinskog upravljača.“

Osim što su učenici usavršavali svoje veštine, oni su se nakon povratka u školu trudili da projekte koje su radili u Nemačkoj implementiraju i u svojoj školi. Tako su nastali slični projekti, kao što su pametni uređaji i sistemi za automatizaciju u elektrotehničkim i IT sistemima.

Stefan Kulić, učenik 4. godine, koji je radio na projektu električnih bicikala, istakao je prednosti ovog tipa mobilnosti.

„Pored tehničkog znanja, iskustvo u Nemačkoj nas je naučilo kako da razvijemo proizvode koji mogu biti korisni na tržištu. Bicikl sa motorom na električni pogon je projekat koji je već interesantan za komercijalizaciju.“

Učenici su takođe radili na projektu 3D štampanja semafora i programiranja njihovog rada. Ovaj projekat je od značaja za pametne gradove, jer omogućava sinhronizaciju semafora u realnom vremenu, što doprinosi većoj bezbednosti u saobraćaju.

„Za nas je ovo iskustvo bilo od ogromnog značaja jer nam je omogućilo da naučimo praktične veštine i povežemo teoretska znanja sa stvarnim projektima“, rekao je učenik Strahinja Mančić.

Ovaj projekat ne samo da doprinosi učenju i razvoju veština, već pruža mogućnost za buduće karijere u oblasti pametnih gradova, elektrovozila i automatizacije.

 „Cilj nam je da naši učenici ne samo da steknu veštine za tržište rada, već i da budu inovatori koji će doprineti napretku društva“, zaključila je Olivera Radenković.

Ova međunarodna saradnja i ulaganje u obrazovanje mladih na pravi način oblikuje buduće lidera u tehnologiji i industriji, dok istovremeno doprinosi ugledu Niša kao grada inovacija i naprednih tehnologija.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas