Pravoslavni vernici danas, 26. novembra, obeležavaju dan posvećen Svetom Jovanu Zlatoustom, jednom od najpoznatijih propovednika i reformatora u istoriji hrišćanske crkve. Njegov praznik zauzima posebno mesto u pravoslavnom kalendaru, a u mnogim domovima slavi se i kao krsna slava. Sveti Jovan Zlatousti, uz Svetog Vasilija Velikog i Svetog Grigorija Bogoslova, čini trojstvo Svetih jerarha, čiji zajednički praznik obeležavamo 12. februara.
Sveti Jovan, poznat kao “Zlatousti” zbog svojih izuzetnih beseda, bio je patrijarh Carigrada i autor značajnih dela poput knjige O sveštenstvu. Njegove propovedi ostale su cenjene vekovima zbog jednostavnosti i dubine, a često su bile namenjene običnom narodu kojem je prilazio s posebnom pažnjom i ljubavlju.
Ovaj svetitelj je bio poznat i kao veliki borac protiv jeresi, zbog čega je došao u sukob sa moćnicima svog vremena, uključujući caricu Evdokciju. Njegova smelost u propovedanju istine dovela je do njegovog progona u mesto Koman u Jermeniji, gde je preminuo 407. godine. Mošti Svetog Jovana Zlatoustog krstaši su odneli u Rim 1204. godine, ali su 2004. vraćene u današnji Istanbul, u znak pomirenja između pravoslavne i katoličke crkve.
Običaji i verovanja vezana za današnji praznik
U srpskoj tradiciji Sveti Jovan Zlatousti se posebno poštuje kao jedan od najučenijih svetitelja. Veruje se da je na današnji dan dobro uzeti dragu knjigu i pročitati iz nje deo kako bi se dobio duševni mir i svetiteljev blagoslov. Ovo simbolički podseća na značaj učenja i mudrosti u svakodnevnom životu.
Takođe, prema narodnom verovanju, žene na ovaj dan ne bi trebalo da uzimaju vunicu, konac ili igle u ruke. Smatra se da Sveti Jovan Zlatousti ne želi da žene na njegov praznik rade, već da posvete dan molitvi, miru i duhovnom uzdizanju.
Tropar Svetom Jovanu Zlatoustom
Za sve vernike koji danas žele da se pomole, crkva preporučuje sledeći tropar:
“Ust tvoih jakože svjetlost ognja, vozsijavši blagodat, vseljeniju prosvjeti: ne srebroljubija mirovi sokrovišča sniska visotu nam smirenomudrija pokaza, no tvojimi slovesi nakazuja, oče Jovane Zlatouste, moli Slova Hrista Boga, spastisja dušam našim.”