Direktorka Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) za Evropu i Evroaziju danas je obišla Naučno-tehnološki park u Nišu s ciljem da vidi na delu kakve rezultate daje njihova podrška. Tom prilikom Erin Maki je navela da će nastaviti da pomažu razvoju i komercijalizaciji novih ideja.
Direktorka USAID-a za Evropu i Evroaziju je zajedno sa pomoćnikom ministra nauke i tehnologije u Vladi Srbije Vladimirom Radovanovićem obišla Naučno-tehnološki park. Ona je navela da će oni nastaviti da pružaju podršku i da budu partneri niškom NTP-u kroz njihove projekte „Preduzmi ideju“ i „Srbija inovira“, koji su usmereni na osnaživanje preduzetnika, pružanje podrške startapima i olakšani pristup znanju.
Njihov domaćin i direktor NTP-a Milan Ranđelović je naveo da su imali jako dobar razgovor na temu inovacionog ekosistema u Srbiji s posebnim fokusom na južni kraj Srbije.
„Razgovarali smo i o mogućnosti nastavka saradnje i podrške USAID-a daljem razvoju inovacionog ekosistema, kako na nivou regiona jugoistočne Srbije, čitave Srbije, tako i o saradnji u čitavom regionu, jer smo zajedno jedno malo tržište, a oblast u koju jesmo zahteva globalnu konkurentnost“, naveo je Ranđelović i dodao da se nada podršci USAID-a timovima u novoj zgradi NTP-a, kao i u privlačenju globalnih kompanija.
Erin Maki je istakla da je važno da se svi krajevi Srbije ravnomerno razvijaju i da je ovaj Park u Nišu savršena celina koja okuplja akademsku zajednicu, privatni sektor i državu.
„Izgradili smo snažno partnerstvo, kako s javnim tako i s privatnim sektorom, kako bismo zajedno radili na tehnološkom napretku i razvoju novih ideja koje povezuju Srbiju sa svetom. Ovaj centar pokazuje kako država može da olakša razvoj startapa i da im omogući dalji razvoj i rast. Poena ovog centra je što je okupio akademsku zajednicu, privatni sektor i državu i što olakšava ne samo razvoj novih ideja, već i njihovu komercijalizaciju i plasiranje na tržište“, navela je predstavnica USAID-a.
U okviru projekata „Preduzmi ideju“ i „Srbija inovira“ su podržali preko 250 preduzetnika i startapova. Ali tu nije kraj, imaju plan da Niš postane lider u energetskoj efikasnosti u ovom delu Evrope.
„Sarađujemo i sa „Gradskom toplanom“ kroz nastavak USAID-ovog projekta „Bolja energija“. Cilj je da Niš postane lider, ne samo u Srbiji, već i u ovom delu Evrope kad je u pitanju energetska efikasnost i bolje korišćenje energenata“, dodala je Erin Maki.
Pomoćnik ministra nauke i tehnologije Vladimir Radovanović je naveo da je jedan od ciljeva države povećanje inovacija, tehnološkog razvoja i regionalnog rasta, a tome doprinose i 750 startapova u Srbiji.
On je dodao da se razgranatom podrškom podržava razvoj inovacija, od Mejkers labova, preko inovacionih inkubatora, koji se nalaze u univerzitetskim gradova, pa sve do naučno-tehnoloških parkova, nosilaca inovacionog ekosistema.