Početna » Dobrič – Riznica verskog i kulturnog nasleđa opštine Merošina

Dobrič – Riznica verskog i kulturnog nasleđa opštine Merošina

0

Religija ima značajnu ulogu u životu mnogih ljudi na prostoru opštine Merošina, a područje Dobriča posebno se izdvaja po bogatoj istoriji i verskom nasleđu. Prema saopštenju Turističke organizacije Merošina, Dobrič je kroz vekove bio dom raznovrsnih verskih objekata i duhovnih centara, koji svedoče o kulturnom razvoju ovog kraja.

Na ovom prostoru, koji je bio naseljen od praistorije do danas, smenjuju se uticaji vizantijske, rimske i turske vladavine, a posebno se ističu slovenski periodi, tokom kojih je izgrađeno više crkava i drugih verskih objekata. Iako su mnogi uništeni za vreme turske vlasti, ostaci ovih svetinja govore o bogatoj prošlosti.

Znameniti lokaliteti i obnova svetinja

Iz perioda antike na teritoriji Merošine izdvajaju se lokaliteti poput Latinskog groblja u selu Biljeg, Diminih Bara u Azbresnici i kasnoantičkog utvrđenja u selu Bučić. Srednjovekovni ostaci poput crkvišta Svete Petke u Brestu i crkve u Dudulajcu podsećaju na vreme kada je ovaj kraj bio značajan verski i kulturni centar.

Nakon oslobođenja od Turaka 1878. godine, započinje intenzivna izgradnja crkava. Prema podacima TO Merošina, sve aktivne crkve u Dobriču podignute su u dva perioda: krajem 19. i početkom 20. veka, te krajem 20. i početkom 21. veka. Među značajnim verskim objektima ističu se crkve u Azbresnici, Arbanascu, Biljegu, Batušincu, Devči, Donjoj Rasovači, kao i crkva Sveti Vrači na Malom Jastrepcu.

Manastir Sveti Jovan – čuvar vekova

Posebno mesto zauzima jedini manastir na prostoru opštine, Sveti Jovan, koji se nalazi iznad sela Krajkovac, na Malom Jastrepcu.

„Ovo istorijsko čudo, ušuškano u gustoj šumi, ne samo da svedoči o duhovnom značaju ovog kraja, već predstavlja i važan deo turističke ponude naše opštine“, navode iz TO Merošina.

Manastir se prvi put pominje u dokumentima dubrovačkih trgovaca iz XIV veka, a predanja kažu da su monasi tog doba imali ribnjake, bunare i lekovite izvore, čiji ostaci i danas izazivaju divljenje. Prema verovanju, lekoviti izvor blizu manastira pomaže pri lečenju očnih bolesti. Legende govore i o velikom zvonu zakopanom u manastirskom bunaru, koje navodno čuvaju zmije.

Današnja crkva na temeljima nekadašnjeg manastira izgrađena je krajem XIX veka, a 2007. godine potpuno je obnovljena zahvaljujući podršci lokalne zajednice. Crkvu je osvetio tadašnji episkop niški, a kasnije patrijarh srpski, Irinej. Na praznik Svetog Jovana, 7. jula, manastir okuplja veliki broj vernika.

Čuvanje nasleđa za buduće generacije

Turistička organizacija Merošina ističe da su sve crkve na teritoriji Dobriča očuvane, dok su neke već obnovljene ili planirane za rekonstrukciju. „Ovi objekti su važan deo naše istorije i identiteta, a istovremeno predstavljaju značajan potencijal za razvoj verskog i kulturnog turizma,“ zaključuju iz TO Merošina.


Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima Opštine Merošina. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas