Nakon što je u Gradskoj kući u Nišu predstavljen Izveštaj Evropske komisije za Srbiju, Dr Dragan Milić iz istoimene grupe građana izneo je svoje stavove o ključnim pitanjima koja su, kako je rekao, izostala iz dokumenta, ali i o realnim problemima koji muče Srbiju.
„Moram da kažem da sam pomalo razočaran ovim izveštajem iz više razloga. Pre svega, prvi deo, klaster jedan koji govori o demokratiji, zauzima samo dve strane. Ovaj izveštaj ima više od 100 strana, a o demokratiji i parlamentu se govori samo na dve strane. U nauci, kada nešto zauzima manje od 5%, to se smatra statističkom greškom. Zbog toga smatram i pitam se, da li je demokratija zaista toliko marginalizovana u EU?“ – rekao je Milić.
On je istakao da je jedan od najvećih nedostataka izveštaja što ne pominje lokalne izbore koji su održani u junu u Nišu, gde je, prema njegovim rečima, opozicija osvojila većinu glasova, ali je vlast ostala u rukama vladajuće stranke koja je, kako tvrdi Milić, „našla način da uključi rusku stranku u izborni proces“.
„Želim da naglasim da je u junu, na lokalnim izborima, opozicija osvojila većinu glasova sa razlikom od tri i po hiljade glasova. S druge strane, lokalna vlast je pripala vladajućoj stranci jer su našli način da uključe rusku stranku u izborni proces. Ovde ne vidim nikakve prigovore, jer nemamo pitanje ruske manjine. Šta se dešava?“ – pitao je Milić.
On je dodao da je i dalje zabrinut zbog slabog fokusa na demokratske vrednosti u Srbiji. U kontekstu toga, Milić je ukazao na to da EU, uprkos deklarativnoj podršci demokratiji, nije dovoljno reagovala na političke i pravne anomalije koje se događaju u zemlji.
„Kada govorimo o EU, glavna stvar su vrednosti EU. Moram da kažem da velika većina ljudi koji podržavaju EU sada ima mnogo, mnogo pitanja i sumnji. Još jedna stvar koja se pominje u ovom izveštaju je vladavina prava. Kada govorimo o vladavini prava, primetio sam da je ocenjena kao “mali napredak” ili nešto slično. Smatram da smo zapravo unazadovali.“
Milić je takođe ukazao na neregularnosti tokom izbora u Nišu, podsećajući da je prijavio falsifikovanje izbornog izveštaja, ali da sudski organi nisu preduzeli adekvatne mere.
„Otkrili smo da je izveštaj o izbornom procesu falsifikat. Predali smo ga sudskim organima, koji su rekli: “Da, ovo je falsifikat, ali iskreno, to ne bi promenilo rezultate izbora.” Izbori su ponovljeni samo na jednom biračkom mestu. Dvesta glasova je napravilo razliku, i imali bismo drugačiji rezultat.“
Kao ključni problem za dalji napredak Srbije, Milić vidi opadanje poverenja u institucije EU, što se ogleda i u ponašanju evropskih zvaničnika prema Srbiji.
„Kako mislite da lokalni političari mogu imati komunikaciju sa vladom ili zvaničnicima, ako se zvaničnik EU omalovažava i potcenjuje?“
Milić je zaključio pozivom na promene, ukazujući da je od suštinskog značaja da EU promeni pristup prema Srbiji ako želi da zemlja postane deo evropske zajednice.
„Ako zaista želite da budemo deo EU, morate promeniti svoj pristup. Morate promeniti način na koji postupate, i morate staviti do znanja vladi da ono što rade nije prihvaćeno od strane EU.“
„Sarađuju sa Kinom, Rusijom i svima ostalima. Koriste vaš novac i vaša sredstva kako im odgovara, ali ne pomeraju se napred. Morate promeniti svoj stav. To je takođe moj predlog“, zaključio je Milić.