Džedajski pokret iz Niša održao je okrugli sto na temu „Podrška mentalnom zdravlju mladih u Nišu – izazovi i prilike“. Oni su pokrenuli inicijativu za osnivanje Kluba za mentalno zdravlje, koji će raditi u okviru Omladinskog centra.
Tribine i predavanja su prošlost i ne daju rezultate, ocenjuju psiholozi na ovom okruglom stolu. Direktan odnos u sigurnom okruženju je to što daje rezultate u očuvanju mentalnog zdravlja mladih, ocenjuje dr Čedomir Šagrić, načelnik Centra za promociju zdravlja Instituta za javno zdravlje Niš.
Džedajski pokret je pre tri godine uspostavio prostor za mlade gde nedeljno prođe od 30 do 70 mladih ljudi, i Miloš Antić iz ovog pokreta ističe da mladima često fali samo siguran prostor da iskažu sebe.
„U okviru projekta Omladinski centar smo pokrenuli inicijativu za osnivanje Kluba za mentalno zdravlje. Ovo je nastavak da sve te snage na lokalu napravimo plan i korake u kom smeru će to da ide, kako bismo maksimizirali efekat svih resursa koje imamo ovde na lokalnoj zajednici“, naveo je Miloš Antić, predsednik Džedajskog pokreta.
Antić dodaje da su iz svog istraživanja saznali da mladi nemaju prostor, da su izgubljeni i da nemaju odgovore kako sebe da artikulišu. Istraživanje pokazuje i da u porodici i školi često ne naiđu na razumevanje. Upravo na osnovu tih potreba mladih će biti formiran program Kluba za mentalno zdravlje.
„Naš akcenat je stvaranje klubova za mentalno zdravlje, što ne znači da su to mesta za lečenje mentalnih bolesti, već pomoć mladima da svoje mentalno zdravlje ostvare u punom kapacitetu. Važno je da ta mesta učinimo dostupnim mladima, na mestima gde oni borave, ne u zdravstvenim institucijama, već u prostorima gde se oni zabavljaju, uče, gde dobijaju druge sadržaje“, poručio je Čedomir Šagrić iz Instituta za javno zdravlje.
Klub će pomoći mladima i da bolje razumeju svet oko sebe, ali i da steknu digitalnu, medijsku i političku pismenost, dodaje Šagrić.
Njihov plan je da se uspostavi mreža institucija koje ne rade u okviru Omladinskog centra, i da svoja delovanja umreže i objedine.
Na okruglom stolu su pored Miloša Antića i Čedomira Šagrić govorili i Ivana Vračkić, predsednica Društva za kognitivno-bihejvioralnu teoriju i praksu i psiholog Ivan Topalović, koji je bio moderator ovog okruglog stola.
Okrugli sto je Džedajski pokret organizovao u okviru projekta „Unapređivanje mentalnog zdravlja mladih – koordinacija lokalnih i nacionalnih aktera 1.0“, koji sprovode Krovna organizacija mladih, Nacionalna asocijacija Kancelarija za mlade, OPENS, NAPOR i Savez izviđača Srbije, a finansira Ministarstvo turizma i omladine.