U srcu Suve planine, na granici između opština Gadžin Han i Babušnica, skriva se jedno od najfascinantnijih prirodnih čuda Balkana – reka Ropot. Ovaj prirodni fenomen koji prkosi logici poslednjih godina posećuje sve veći broj planinara i izletnika.
Svake godine, u jeku proleća i ranog leta, reka Ropot nestaje iznenada, da bi se pojavila u punom sjaju tek početkom februara sledeće godine. Tokom svoje pojave, Ropot formira niz spektakularnih slapova, uključujući nekoliko manjih i tri impozantna velika slapa. Kada se probije kroz obronke Suve planine, kod sela Veliki Krčimir i Štrbovac, uliva se u Prisjansku reku. Posetioci i meštani su posebno oduševljeni zvukom sličnim roptanju ili vodi koja vri, koji se čuje dan ili dva pre nego što Ropot poteče.
Fenomen koji oduzima dah
Kako kažu meštani, zvuk koji prati pojavu vode ne može se predvideti, baš kao ni trenutak kada će reka nestati.
„Ropot ne presušuje malo po malo, on odjednom nestaje“, ističe Milan Stojanović, predsednik Mesne kancelarije Velikog Krčimira.
Nekada reka poteče početkom godine, u januaru ili krajem januara, dok se u drugim godinama može dogoditi da počne da teče tek u martu ili aprilu, zavisno od količine snega i kiše koja padne tokom zime.
“Recimo 2018. godine, Ropot je čak tri puta u sezoni presušivao, da bi se voda vratila nakon nekoliko nedelja. S druge strane, u 2016. godini, reka nije presušila ni jedanput tokom cele godine. Ona je nepredvidiva”, objašnjava Stojanović.
Iza Ropota krije se kompleksan sistem podzemnih voda i izvora.
“Na podnožju Suve planine nalazi se oko 12 do 14 izvora, od kojih su dva sa leve strane planine u zavučenijem delu, i trenutno su suvi. Dok ovi izvori povremeno ne teku, ostali izvori, kada su u punom kapacitetu, ispuštaju značajnu količinu vode koja omogućava Ropotu da se ponovo pojavi. To ne možete ni da pretpostavite kojom snagom, doslovce nosi sve pred sobom”, kaže Stojanović Glasu juga.
Ropot može i da promeni tok. To meštani pripisuju sistemu podzemnih lanaca i prirodnim uslovima, koji variraju iz godine u godinu.
“U zavisnosti od količine padavina i snega tokom jeseni i zime, Ropot može da počne da teče iznenada i sa velikim kapacitetom, dok se nekada njegov tok postepeno pojačava. Nema pravila, baš zato je za sve ova reka misterija”, dodaje Stojanović.
Prema negovim rečima pretpostavlja se da se u dubini Suve planine nalazi jezerce u obliku levka koje se tokom jeseni i zime puni. Kada dostigne određeni nivo, voda poteče, a kada se levak isprazni, izvori presahnu i Ropot nestaje u trenu.
„Dolazi sve više planinara i izletnika iz Niša, Leskovca, Vlasotinca i drugih mesta u Srbiji. Svi su očarani slapovima reke i netaknutom prirodom koja je okružuje“, dodaje Stojanović.
Do podnožja Suve planine, u kome izvire Ropot, već vodi makadamski put, tako da se i putničkim vozilima može stići do ove jedinstvene planinske reke.
Turistička organizacija iz Gadžinog Hana, u saradnji sa planinarima, organizuje obilazak ovog prirodnog čuda. Svake godine, posebno tokom Prvog maja, okupljaju se planinari iz različitih delova Srbije, uključujući Vlasotince, Leskovac i Niš, kako bi uživali u spektakularnom fenomenu Ropota.
“I do 200 ljudi dolazi za praznike kako bi videli čudo prirode, ako imaju sreće da vide”, zaključio je Milan Stojanović.
Kako bi Ropot bio dostupniji posetiocima, turistička organizacija je preuzela privatnu parcelu i postavila pet letnjikovaca za boravak i piknik.
Ropot je simbol snage i lepote prirode i pravi prirodni dragulj Suve planine, čije čari i misterije čekaju da budu otkrivene i doživljene. Sa svojom nepredvidivom pojavom i spektakularnim slapovima, postao je magnet za ljubitelje prirode i avanturiste.
Posetioci koji dolaze da vide Ropot nisu samo svedoci prirodnog čuda, već i deo priče koja spaja prošlost i sadašnjost, prirodu i ljudsku radoznalost. U neposrednoj blizini ovog veličanstvenog fenomena nalaze se i pećine koje čuvaju misterije iz prošlosti, i dodano obogaćuju ovu jedinstvenu lokaciju.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram