Planirano saslušanje osmoro svedoka na suđenju M.M.M. i M.M, roditeljima trinaestogodišnjaka koji je 5. oktobra 2023. godine u porodičnoj kući u Niškoj Banji ubio svog školskog druga Andreja Simića, danas nije završeno zbog incidenata u sudnici Višeg suda u Nišu.
Kako je nakon ročišta rekao advokat porodice Simić, Saša Knežević, saslušana su samo četiri od osam planiranih svedoka, dok će ostali iskaz dati na narednom glavnom pretresu.
„Šteta je što javnost nije bila prisutna da vidi šta se danas dešavalo u sudnici. Bila je veoma neprijatna situacija zbog koje smo uspeli da saslušamo samo četiri svedoka. Ostali su vraćeni jer jednostavno nije bilo vremena, pošto je napravljena velika pauza tokom suđenja“, rekao je Knežević.
On je naveo da su saslušani ljudi koji su među prvima stigli na mesto zločina i ušli u kuću nakon ubistva.
„Posebno poslednji svedok dao je veoma detaljan iskaz. Radi se o ljudima koji su prvi bili na licu mesta i videli šta se dogodilo. Nažalost, zbog odluke da je postupak zatvoren za javnost, ne mogu da iznosim detalje njihovih iskaza“, kazao je advokat.
Knežević je dodao da su tokom suđenja ponovo zabeleženi incidenti i nedolično ponašanje optuženih.
„Danas se ponovilo ono što se dešavalo i na početku ovog postupka. Suprotna strana, odnosno optuženi, ponašali su se nedolično, zbog čega je sudski proces bio nakratko prekinut. To je nešto što se već dešavalo i ranije, pa smo na to, nažalost, već navikli“, rekao je Knežević.
Otac ubijenog dečaka, Mića Simić, rekao je da je i dalje pod snažnim utiskom svega što se dešavalo u sudnici.
„Iskreno, još sam pod utiskom svega što se dogodilo. Samo se pitam dokle će trajati pokušaji da se na različite načine prekidaju suđenja. Ali očigledno je i to deo njihove odbrane“, kazao je Simić.
On je objasnio da je tokom ročišta jednom od optuženih pozlilo, zbog čega je reagovala Hitna pomoć.
„Jednom od optuženih je pozlilo, pa je intervenisala Hitna pomoć. Nakon toga je suđenje nastavljeno, ali je izgubljeno mnogo vremena“, rekao je Andrejev otac.
Vidno potresena bila je i Andrejeva majka Sanja Simić, koja je kratko poručila da je svaki dolazak u sudnicu za nju novo preživljavanje tragedije.
„Ja sam i dalje veoma uznemirena od svega što sam čula i videla u sudnici. Najviše me brine saslušanje njihovog sina i kako ćemo sve to podneti“, rekla je ona.
Advokat porodice Simić izrazio je nezadovoljstvo zbog toga što je javnost isključena iz postupka.
„Najviše mi je žao što ljudi ne mogu da vide šta se tamo dešava. Umesto da javnost sama stekne utisak o svemu, mi sada imamo ograničenja i ne možemo da govorimo o detaljima. Ljudi onda mogu samo da nagađaju po tome kako izgledamo kada izađemo iz sudnice“, rekao je Knežević.
On je najavio da će naredno ročište biti održano 1. juna, kada će biti saslušani preostali svedoci, a nakon toga očekuje se i saslušanje maloletnog ubice putem video-linka.
Roditeljima maloletnika sudi se za teško delo protiv opšte sigurnosti u saizvršilaštvu, kao i za zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica. Kako je dečak u trenutku izvršenja zločina imao 13 godina, prema zakonu ne može krivično da odgovara.
Prema navodima optužnice, roditelji su svom sinu omogućili pristup noževima koji su se nalazili po kući, a koje je kasnije iskoristio prilikom ubistva Andreja Simića.
Andrej Simić ubijen je sa 37 uboda nožem u potkrovlju kuće svog školskog druga u Niškoj Banji, nakon što ga je ovaj pozvao da se druže. Nakon zločina, maloletnik je istrčao na ulicu i ponašao se potpuno dezorijentisano, zbog čega ga je zbrinula Hitna pomoć. Trenutno se nalazi u psihijatrijskoj ustanovi u Beogradu, dok je njegovim roditeljima zabranjen kontakt sa njim.




