Početna » Indonežanska „Svečanost” u Srbiji: Keubitbit na Nišvilu

Indonežanska „Svečanost” u Srbiji: Keubitbit na Nišvilu

0

Jedan od najupečatljivijih događaja ovogodišnjeg Nišville Jazz Festivala biće nastup indonežanskog sastava Keubitbit, koji će u subotu, 16. avgusta, predstaviti svoje jedinstveno muzičko putovanje u kojem se prepliću world music, folk i fusion jazz, uz zvuke tradicionalnih acehanskih instrumenata.

Ritmovi iz Džakarte, duša iz Aceha

Keubitbit, septet iz Džakarte osnovan 2014. godine, ime duguje jeziku Aceha, poluautonomne indonežanske provincije sa severozapada ostrva Sumatra. U prevodu, „keubitbit“ znači – svečanost. I upravo to publika može da očekuje – muzičku proslavu identiteta, korena i modernog izraza.

Sastav čine:

  • Safrulah „Aloel“ – električni bas, vokal, vođa benda i producent
  • Indra Fahmi Hakim – bubnjevi, perkusije
  • Raden Trio Ananda Bagus Prakoso – saksofon
  • Trinanda Imavan Vibisono – klavijature, akustični klavir
  • Teuku Hariansjah „Apoen“ – rapai perkusije, gendrang
  • Fahmil Arabi – glavni vokal
  • Didin Marlin – gitara

Nagrada za doprinos očuvanju kulturne baštine

Grupa Keubitbit je poznata po svojim nastupima koji pomeraju granice muzičkog izraza, kombinujući tradicionalne acehanske udaraljke rapa’i sa savremenim instrumentima i bliskoistočnim melodijama. Njihova muzika, često prožeta temama društvenih uslova, kulturne raznolikosti i lokalnih običaja, služi kao most između starog i novog, između sela i urbanog pejzaža.

Njihova pesma „Saban Sabee“ donela im je 2020. godine najprestižnije indonežansko priznanje – Anugerah Musik Indonesia (AMI) za „Najbolju svetsku muzičku produkciju“. Time su ušli u istoriju kao prvi izvođači iz Aceha koji su osvojili ovu nagradu. Keubitbit je tako postao simbol ponovnog buđenja kulturne svesti u regionu.

Povezivanje tradicije i savremenosti

Njihove kompozicije uključuju acehanske tekstove sa brzim tehnikama pevanja, što daje njihovoj muzici prepoznatljiv intenzitet i energiju. Upravo ta kombinacija tradicionalnog sa urbanim i savremenim izrazom dolazi do izražaja u pesmi „Peumulia Jamee“, realizovanoj u saradnji sa izvođačem tradicionalnog plesa Ratoh Jaroe.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas