Javna rasprava o izmenama Generalnog urbanističkog plana je još jedna prilika da u ime „Nišlije da se pitaju“ iznesem zahtev da ovo što je od centra Niša ostalo, nakon višegodišnjeg urbanističkog nasilja, sačuva svoj identitet i bude proglašeno za kulturno-istorijsku celinu, kazala je odbornica u Skupštini grada Niša Tamara Milenković Kerković.
Dodaje da se to posebno odnosi na istorijski centar Grada, njegovo gradsko jezgro, stare građevine i ulice poput Obrenovićeve, Jeronimove, Kopitareve, Dušanove i drugih, koje nose snažno identitetsko obeležje i predstavljaju jedinstvenu vrednost Grada.
„Očuvanje i zaštita prostora koji predstavlja istorijski centar Grada značajni su kako samim Nišlijama, tako i turistima, koji u Niš ne dolaze da bi u centru Grada gledali višespratnice, aluminijumske nadstrešnice nad podzemnim prolazima i kafićima, plastične „Koka Kola“ stolice u pešačkoj zoni, prohromske bilbordove ispred zgrade Banovine, džinovska stiroporna slova iznad Vizantijske ulice i Bali-begove džamije u Tvrđavi, krpama prekrivene zidine Tvrđave i ostali neukus, već ostavljaju novac da bi uživali u kulturnim dobrima od značaja za jedan Grad. Niš ih još uvek ima“, ističe Milenković Kerković.
Neka od dobara i ambijentalnih celina od značaja za Niš su nebrigom vlasti nepovratno uništena. Niš je davno ostao ne samo bez Kalčine kuće, već i bez najstarije i najlepše kafane „Srbija“ pretvorene u samoposlugu. Isto važi o za najlepši kulturno-umetnički prostor u Srbiji, istoimenu Galeriju na Obrenovićevom trgu, za koju su vlasti dozvolile da postane prodavnica kozmetike. Svaki Nišlija bi imao još po jedan primer.
„Kompleks velike istorijske i arhitektonske vrednosti, popularno „Kazandžijsko sokače“ u najstrožem centru Niša, koje je jedini preostali deo stare niške čaršije, izgrađen u prvoj polovini 18.v., je primer kako se vlast odnosi prema javnom interesu. Kopitareva ulica je 1983.god. zbog starih zanatskih radnji, tipičnih za Stari Niš, zaštićena kao specifična prostorna celina, a 1987.god. proglašena kulturnim dobrom od značaja za Grad. Iako je danas zbog otvorenih kafića i restorana omiljeno mesto mladih i najposećenija turistička destinacija, „Kazandžijsko sokače“ i pored ogromne vrednosti nije na listi zaštićenih kulturno-istorijskih celina“, kazala je odbornica opozicije.
Upozorava da je nedostatak te zaštite doveo je do toga da su se na starim zanatlijskim radnjama, koje treba da ostanu autentične, godinama vršile nedopustive izmene.
„Stari, drveni prozori zamenjivani su aluminijumskim, zidovi starih zanatlijskih radnji probijani su modernim staklenim portalima, na fasade od tugle, lepio se stiropor, a veliki broj restorana i kagića već ima trajno natkrivene bašte koje smanjuju „sokak“ i menjaju mu izgled. Obećanja vlasti iz 2017.god., da će se Kazandžijsko sokače očuvati u izvornom obliku, kada je stara kaldrma zamenjena granitnom kockom, ostala su neispunjena.“
„Nišlije da se pitaju“ u ime javnog interesa traže očuvanje istorijskog jezgra Grada i u novom Generalnom urbanističkom planu. Pored toga, tražimo da i Kazandžijsko sokače i istorijsko jezgro Grada dobiju zaštitu kulturno-istorijskog spomenika, da se u istorijskom centru Grada zabrani gradnja zgrada viših, i stila drugačijeg od postojećih kuća.
Nepokretna kulturna baština i kulturna dobra Niša moraju konačno da se čuvaju, zaključilo je ovo Udruženje u saopštenju.
1 komentar
BRAVO ZA POKRENUTU INICIJATIVU DA SE I MI GRADJANI PITAM,VELIKA STETA STO SE KALDRMA U KOPITAREVOJ ZAMENILA KO KOM,O PORTALIMA OD ALUMINIJUMA DA NE GOVORIM,O NE UKUSU TAKODJE…NEDAMO NAS NIS…