U Barutani broj 4 Niške tvrđave svečano je otvorena izložba pod nazivom „Američka medicinska misija za Srbiju i Srpsku vojsku u vreme Velikog rata“. Ova postavka, koju su zajednički organizovali Turistička organizacija Niš i Istorijski arhiv Niš, predstavlja autentičan prikaz požrtvovanosti američkih humanitaraca tokom jednog od najtežih perioda u istoriji Srbije. Izložba je rezultat istraživanja Nade Petrović i Milana Tlačinca, a podršku je pružilo Ministarstvo odbrane Republike Srbije.
„Ovo je primer kako treba koristiti kulturno-istorijske objekte poput Barutane. Trudimo se da Niška tvrđava postane živi organizam koji čuva kulturu i istoriju, ali i gradi budućnost. Zahvaljujemo se autorima izložbe i Istorijskom arhivu na ovom značajnom projektu”, kazao je direktor Turističke organizacije Niš, Goran Milosavljević.
Ova izložba je nastala zahvlajujići sačuvanoj arhivskoj građi.
„Ovde ćete imati priliku da vidite kako su vrednosti koje slavimo spasile hiljade života u trenucima kada je izgledalo da na svetu nema dovoljno svetla. Verujem da će nas ove priče inspirisati i ohrabriti da i sami postanemo pokretači dobrote u našim zajednicama. Hvala vam što ste danas ovde i što zajedno čuvamo sećanje na ljude i događaje koji nam i danas služe kao primer“, rekla je Snežana Radović, direktorka Istorijskog arhiva Niš.
Povod za nastanak ove postavke koje je rezultat obsežnog istraživanja, bilo je obeležavanje 140 godina diplomatskih odnosa Kraljevine Srbije i SAD.
„Izložba je postavljena povodom 140 godina diplomatskih odnosa Kraljevine Srbije i Sjedinjenih Američkih Država, koji su započeli 1882. godine potpisivanjem prve konzularne konvencije,“ ističe autorka izložbe Nada Petrović. „Taj period svedoči o dubokim vezama između dve zemlje, posebno tokom Prvog svetskog rata, kada je Američki Crveni krst poslao svoju prvu medicinsku misiju u Srbiju.“
Petrović je naglasila da je misija stigla u Beograd već 16. oktobra 1914. godine, predvođena dr Edvardom Rajanom.
„Doneli su obiman medicinski materijal i angažovali tri hirurga i 15 medicinskih sestara. Njihov rad bio je od ključnog značaja, jer su tokom boravka u Beogradu obavili preko 8.000 medicinskih intervencija“, navela je Petrović i dodala da je Rajan čak postavio američku zastavu iznad vojne bolnice, čime je prostor bolnice proglasio neutralnim tokom sukoba.
Pored dr Rajana, izložba osvetljava i doprinos filantropa Džona Frontingama, koji je, prema rečima Petrovićeve, bio ključan u spasavanju i zbrinjavanju srpske ratne siročadi.
„Njegova posvećenost srpskom narodu bila je izuzetna. Organizovao je smeštaj za decu u hotelu Alhambra u Nici, gde su mogli da se obrazuju i dobiju potrebnu negu. Čak je i nakon rata nastavio da finansira njihovo školovanje i zbrinjavanje sve dok se nisu osamostalili.“
Izložba je podeljena u šest tematskih celina, uključujući odnose Srbije i SAD, ulogu Američkog Crvenog krsta, kao i doprinos srpskog društva Crvenog krsta.
„Pripremili smo dvojezični katalog, na srpskom i engleskom jeziku, kako bismo obogatili edukativni karakter izložbe“, istakla je Petrović.
Objasnila je da su na panoima prikazane i fotografije, dokumenti i spomen-obeležja koja svedoče o saradnji između dva naroda.
„Ova izložba je podsećanje na ljudske vrednosti, solidarnost i zajedničku istoriju koja nas vezuje“, zaključila je Petrović.
Izložbu je zvanično otvorio Vladica Maričić, zamenik predsednika Skupštine grada Niša. On je istakao važnost ovakvih projekata za očuvanje sećanja.
„Kultura sećanja je ključna za naš identitet. Ova izložba je primer kako kroz dokumente i priče možemo očuvati i promovisati istorijsko nasleđe.”
Izložba „Američka medicinska misija za Srbiju i Srpsku vojsku u vreme Velikog rata” biće otvorena za posetioce u Barutani broj 4, a organizatori pozivaju sve zainteresovane da se upoznaju sa fascinantnim dokumentima i saznaju više o solidarnosti i humanosti koje su obeležile jedno teško istorijsko razdoblje.