Jedan od najdugovečnijih stručnih skupova u regionu, kongres „Aktuelnosti u kardiologiji 2025“, otvoren je večeras u Institutu za lečenje i rehabilitaciju „Niška Banja“. Ovaj značajan događaj ove godine je okupio 35 uglednih predavača iz Beograda, Novog Sada, Kragujevca i Niša, a trajaće do subote, 10. juna.
Asistent doktor Dejan Simonović, kardiolog i generalni sekretar Kongresa, istakao je da su gotovo svi najvažniji aspekti savremene kardiologije obuhvaćeni bogatim naučnim programom.
„Kongres je počeo kursom iz elektrokardiografije, a trenutno se održavaju stručna predavanja u amfiteatru. Teme obuhvataju hipertenziju, hiperlipidemiju, sportsku medicinu, ehokardiografiju, rehabilitaciju, insuficijenciju srca, a u subotu ćemo imati i sesiju posvećenu sestrinstvu“, rekao je dr Simonović.
Kongres, kako ističe, ima dugu i značajnu tradiciju.
„Ovo je 29. kongres po redu, a tradicija duga skoro 50 godina zaista je retkost, ne samo u Srbiji, već i na prostoru bivše Jugoslavije. Veoma smo ponosni što se kolege okupljaju, razmenjuju znanja i iskustva, jer je to ključno za dalji razvoj kardiologije i unapređenje rada našeg Instituta“, naglasio je dr Simonović.
U okviru kongresa biće održano deset naučnih i devet sponzorisanih sesija. Pored edukativnog karaktera, poseban fokus je stavljen na promociju zdravog života.
„Moramo više da govorimo o primarnoj prevenciji, to je kamen temeljac svake uspešne kardiološke terapije. Fizička aktivnost, izbegavanje pušenja i alkohola, redukcija stresa – to su osnove. Ako ste zdravi, nakon 40. godine jednom godišnje treba obaviti osnovne preglede“, poručio je dr Simonović.
Napominje da se statistika oboljevanja od kardiovaskularnih bolesti u Srbiji ne menja značajno.
„Mortalitet od ovih bolesti kod nas se i dalje kreće oko 50–55 odsto. To je poražavajuće, jer nas svrstava među najugroženije zemlje Evrope. Moramo uložiti mnogo više napora u prevenciju i kontrolu faktora rizika“, upozorio je on.
Institut „Niška Banja“, kako je rekao, nudi sve neinvazivne dijagnostičke procedure, uključujući elektrokardiografiju, ultrazvuk, testove fizičkog opterećenja i farmakološko stres testiranje, dok se složeniji slučajevi upućuju u Klinički centar Niš.
Predstavnik Srpskog lekarskog društva, profesor dr Milan Nedeljković, koji je istakao da je srpska kardiologija na visokom nivou i da se u Niškoj Banji mogu čuti teme koje se obrađuju na kongresima u Evropi i Americi.
„Sve što možete da čujete na kongresima u Evropi i Americi, možete da čujete i ovde u Niškoj Banji. Srpska kardiologija ide u korak sa svetom. Interventna kardiologija se razvija velikom brzinom, a mi smo započeli sa primenom novih metoda već 2014. godine „, izjavio je Nedeljković.
On je naglasio da je posebno važno to što je kongres u Niškoj Banji postao prava prilika za razmenu iskustava i unapređenje tehnika lečenja.
„Srpski kardiolozi prate savremene tehnologije i koriste najnovije terapije. Na kongresu se diskutuje o savremenim metodama lečenja hipertenzije, srčane insuficijencije i aritmije. Novosti u terapijama koje primenjujemo za lečenje infarkta miokarda, kao i nove lekove za srčanu insuficijenciju, pružaju nadu za duži i bolji život pacijenata“, dodao je Nedeljković.
Organizatori ističu da kongres osim edukacije ima i važnu ulogu u jačanju međusobne saradnje lekara iz različitih kliničkih centara i u širenju znanja ne samo među stručnjacima već i među građanima, koji bi, kako su poručili, trebalo više da brinu o zdravlju svog srca.