U 20.30 sati sa zidina Tvrđave biće ispaljen vatromet povodom Dana državnosti. Vatromet se ispaljuje istovremeno u Nišu, Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu, u organizaciji Vlade Srbije, saopštila je pres služba gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski.
U svim gradovima će vatrometi trajati koliko i vatromet u Beogradu i kako je objašnjeno to su piro-muzički vatrometi koji se prvi put izvode u ovim gradovima po jedinstvenoj muzičkoj numeri za sve vatromete u Srbiji.
“Očekuje se vatromet u trajanju od 6 minuta i 52 sekunde, i to je do sada najveće izvođenje koje čini 18.500 pojedinačnih efekata”, najavljeno je za vatromet koji će moći da gledaju građani Beograda.
Preko 30 odsto efekata je namenski proizvedeno u Španiji i Italiji u bojama zastave Srbije.
Očekuje se šou 150 rasvetnih tela u sistemu sa još 300 uređaja na Kuli Beograd, koji pored Kule Beograd prave efekat od 600 metara duž obale Save, predstavlja najveći Light Show u regionu za koji znamo da je zabeležen, najavili su beogradski mediji.
Sretenje: Dan koji obeležava istoriju srpskog naroda
Februar 15. označava jedan od najvažnijih datuma u istoriji srpskog naroda, budući da se tog dana slave Dan državnosti i Dan ustavnosti, kao i crkveni praznik Sretenje Gospodnje.
Na taj dan 1804. godine, srpski narod je prvi put organizovano pružio otpor turskoj okupaciji, počevši Prvi srpski ustanak. Nakon Seče knezova, u kojoj su turski dahije pokušale zastrašiti srpske vođe, ugledni Srbi su se okupili u Orašcu i odlučili podići ustanak, postavivši Karađorđa Petrovića za vožda.
Ovaj događaj označio je početak borbe za slobodu i nezavisnost, kao i ekonomski i kulturni napredak Srba, predstavljajući rađanje moderne srpske države i uvod u Drugi srpski ustanak, tokom kojeg je izdejstvovana autonomija Srba u okviru Osmanskog carstva.
Prvi ustav Kneževine Srbije, poznat kao Sretenjski ustav, donet je 1835. godine u Kragujevcu, predstavljajući kulminaciju procesa uvođenja modernih institucija i ograničavanja apsolutne vlasti kneza Miloša Obrenovića. Sretenjski ustav je bio inspirisan francuskim ustavnim poveljama, uvodeći parlamentarnu monarhiju i podelu vlasti na izvršnu, zakonodavnu i sudsku.
Iako je Sretenjski ustav ubrzo stavljen van snage, njegova demokratska i liberalna načela ostavila su trajan uticaj, smatrajući ga jednim od najdemokratskijih ustava svog vremena i u istoriji srpskog naroda.
Danas, Sretenje se obeležava kao Dan državnosti Srbije, podsećajući na važne trenutke u borbi za slobodu i prava srpskog naroda. Odlukom Skupštine Srbije 2001. godine, Sretenje je ponovo proglašeno za državni praznik, a od 2012. godine obeležava se 15. i 16. februara.