Grad Niš danas je napravio korak bliže svetskim umetničkim praksama. Na Trgu kralja Milana održan je prvi organizovani fleš mob u Srbiji, u kome je učestvovalo čak 500 mladih plesača iz pet niških plesnih klubova. Unapred pripremljeni performans izveden je u susret Međunarodnom danu plesa, koji se obeležava 29. aprila. Na ovaj način organizatori iz Dečijeg kulturno-rekreativnog centra i Grada Niša, želeli su da promovišu ples, kreativnost i pozitivnu energiju dece.
Plesači su bili podeljeni po grupama – četiri kod česme i jedna kod spomenika Oslobodiocima. Svaka grupa imala je svoju uvodnu tačku, a zatim su se svi okupljali ispred spomenika i zajedno nastavili da plešu. Većnica za kulturu, Ivana Cvetković, istakla je važnost ovakvih događaja za međunarodnu prepoznatljivost grada.
„Grad Niš približavamo svetu kroz afirmaciju pozitivnih vrednosti koje nosimo – mladost, talenat i energiju.
Cilj nam je da pokažemo sve ono na šta smo ponosni, a to je naša snaga da stvaramo i širimo pozitivnu umetničku energiju.
Ovakav vid ulične umetnosti viđen je širom sveta, a danas je Niš, kao prvi grad u Srbiji, pokazao da može da bude rame uz rame sa svetskim metropolama“, izjavila je Cvetković.
Direktorka Dečijeg kulturno-rekreativnog centra, Marija Cvetković, kazala je da je ovim spektaklom Niš napravio istorijski korak.
“ Prvi put u Nišu, i ne samo u Nišu, već i u celoj Srbiji, organizovan je srpski fleš mob sa ovolikim brojem dece.
Radili smo mesecima da pripremimo 500 plesača iz pet klubova, kako bi sve delovalo spontano, a bilo vrhunski uvežbano.
Ovakvim događajem radimo istorijsku stvar za celu državu i za ples uopšte. Energija na trgu je danas bila neverovatna“, kazala je Cvetković.
Nakon spektakularnog nastupa, usledile su i plesne radionice otvorene za svu decu i mlade, uključujući i one koji nisu članovi plesnih klubova. Time su organizatori želeli da dodatno promovišu ples kao umetnost i igru kao način izražavanja. Direktorka Dečijeg centra dodala je da je fleš mob samo početak.
„Nakon fleš moba organizovali smo i besplatne plesne radionice, kako bismo deci koja žele da plešu, a nisu deo klubova, pružili priliku da zakorače u svet igre“, dodala je ona.
Fleš mob (flash mob) predstavlja kratko, unapred pripremljeno javno izvođenje koje izgleda kao spontani događaj. Ovakvi performansi širom sveta simbolizuju zajedništvo, umetnički izraz i duh zajednice, a ciljevi su obično zabava, satira ili umetnički performans.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Niš je danas plesao sa svetom zahvaljujući klubovima: Studio Break A Leg, Boom018, Fenix Dance Studio, Contra Dance Studio i Illusion Dance Studio.