Početna » Niš kao primer rodne ravnopravnosti: Više od polovine zaposlenih žena u Gradskoj upravi

Niš kao primer rodne ravnopravnosti: Više od polovine zaposlenih žena u Gradskoj upravi

0

U Oficirskom domu u Nišu danas je održana konferencija posvećena ekonomskom i političkom osnaživanju žena pod nazivom „Žene snaga juga”. Organizator ovog događaja  je Kabinet ministarke bez portfelja zadužene za rodnu ravnopravnost, sprečavanje nasilja nad ženama i jačanje položaja žena u društvu.

Ova konferencija, koja se održava povodom Međunarodnog dana žena, bila je prilika da se diskutuje o ključnim pitanjima koja se odnose na prava žena, institucionalnu zaštitu, ekonomske prilike i ulogu žena u društvenom životu, posebno u regionu juga Srbije. Program je obuhvatio više panela koji su se bavili aktualnim temama i izazovima u oblasti rodne ravnopravnosti.

Ministarka Tatjana Macura je naglasila da iako problemi sa kojima se žene suočavaju još uvek postoje, položaj žena se značajno promenio u poslednjih nekoliko godina. Kao primer pozitivnih promena, ministarka je istakla povećanje broja žena na ključnim političkim pozicijama, kako na nacionalnom, tako i na lokalnom nivou.

„Danas, gotovo 40% članica su u nacionalnim i lokalnim parlamentima, što je veliki pomak u odnosu na pre 15-ak godina. Žene danas vode mnoga ministarstva i imaju ključni uticaj na donošenje odluka koje oblikuju našu budućnost”, izjavila je Macura.

U skladu s tim, ministarka je istakla i uspehe žena u preduzetništvu i nauci. Prema njenim rečima, više od 30% preduzetnika u Srbiji su žene, a u naučnoj zajednici čine 52% ukupnog broja radnika.

Gradonačelnik Niša, Dragoslav Pavlović, tokom svog obraćanja naglasio je da Niš prednjači u inkluzivnosti, ističući da žene čine više od polovine zaposlenih u Gradskoj upravi i lokalnoj samoupravi. On je takođe istakao značaj zakonskog propisivanja učešća žena u političkim institucijama i naglasio da se u Nišu vodi politika rodne ravnopravnosti na svim nivoima.

„Veće učešće žena u Gradskoj upravi je korak ka ravnoteži i jednakosti. Podržavamo sve inicijative koje promovišu jednakost polova i omogućavaju ženama da budu aktivne učesnice u društvenim, političkim i ekonomskim procesima”, rekao je Pavlović.

Ministarka Macura takođe je apelovala na žene da se bolje informišu o svojim pravima, posebno o zakonima koji štite od diskriminacije, naglašavajući da je edukacija ključna za osnaživanje žena i zaštitu njihovih prava na radnom mestu.

Na kraju konferencije, ministarka je iznela podatak koji daje nadu: broj žena žrtava porodičnog nasilja opao je za 42%. Ovaj pomak, prema njenim rečima, rezultat je preventivnih mera i povećane svesti o nasilju. Ona je pozvala sve žene koje se suočavaju sa nasiljem, kao i svedoke nasilja, da prijave zlostavljanje, jer samo tako mogu doprineti smanjenju nasilja i zaštiti žrtava.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas