Napušteni psi u Nišu predstavljaju višedecenijski problem koji postavlja ozbiljan izazov za sigurnost, zdravlje i higijenu u gradu. Prema podacima, u ovoj godini se broj ujeda psa približava stotinu, a grad je iz budžeta izdvojio više od 100 miliona dinara za isplatu naknada građanima koji su bili žrtve napuštenih pasa i mačaka. Situacija se, međutim, ne rešava samo proširenjem prihvatilišta, već je potrebno usmeriti pažnju na preventivne mere i odgovornost vlasnika.
Na javnoj raspravi u Deli prostoru, koja je okupila brojne predstavnike udruženja za zaštitu životinja i ljubitelje pasa, grad Niš predstavio je planove za rešavanje ovog problema. Svetozar Aleksov, član Gradskog veća, naglasio je da će se kroz akciju registracije, sterilizacije i kastracije pasa pokušati smanjiti broj napuštenih ljubimaca. Osim toga, predloženo je uvođenje pasoša za kućne ljubimce. Prema ovom predlogu, vlasnici pasa bi bili obavezni da prilikom izlaska sa psom na javne površine imaju pasoš koji bi pokazali komunalnoj miliciji ako to bude zatraženo.
„Stotine i hiljade napuštenih pasa na gradskim ulicama jesu veliki bezbednosni, zdravstveni i finansijski problem. Problem je duboko ukorenjen i nije nastao preko noći, ali uz zajednički trud građana i institucija, možemo napraviti značajan pomak“, rekao je Aleksov.
On je takođe istakao da se razmatra otvaranje dodatnih parkova za pse i predviđanje prostora pored Nišave za istrčavanje pasa, kako bi se obezbedili prostori u kojima psi mogu slobodno da se kreću bez opasnosti po građane.
Jedan od ključnih delova plana je i zabrana hranjenja pasa na javnim mestima i postavljanje kućica za pse na javnim površinama, što je izazvalo reakciju nekih udruženja. Anđela Kocić iz Udruženja „Pit“ izrazila je protivljenje ovim merama, naglašavajući da hranjenje pasa na javnim površinama može biti korisno za životinje, dok kućice, koje se postavljaju u dogovoru sa gradom i JKP „Medijanom“, čisti udruženje za zaštitu životinja. Iako je jasno da postoje problemi sa higijenom, Kocić je ukazala na to da su otpad i neadekvatno postavljene kante za smeće glavni izazovi.
Iako izgradnja novih kapaciteta za prihvat pasa nije dovoljno da se reši problem, Aleksov je istakao da bi nova zakonodavna rešenja, uz edukaciju građana i odgovornost vlasnika, mogla doprineti značajnom smanjenju broja napuštenih pasa u Nišu. Akcija registracije pasa i sterilizacije, koja će početi u narednim mesecima, biće ključna za ostvarenje ovog cilja, a potrebna je i podrška svih građana.
Zdravstveni, bezbednosni i finansijski izazovi
Ujedno, Grad Niš se suočava sa zdravstvenim i finansijskim izazovima koje izazivaju napušteni psi. Ove godine, više od 100 miliona dinara već je isplaćeno na ime odšteta zbog ujeda, što dodatno opterećuje budžet. Da bi se smanjili takvi troškovi, grad planira da primeni dodatne zakonske mere koje će smanjiti broj pasa lutalica, ali i odgovornost vlasnika prema njihovim ljubimcima.
Kroz nove mere, kao što su pasoši za pse, registracija, sterilizacija i kastracija, cilj je da se odgovornost prebaci na vlasnike i stvori zdraviji i sigurniji životni prostor za sve građane Niša.
1 komentar
baš da vidim koji je taj koji će da mi pridaje i kaže da nesmem da hranim gladnu životinju…ko to uvede u zakon ,taj ima ozbiljan problem …