Na nedavnoj prezentaciji turističkog potencijala Niške Banje, Gradska opština Niška Banja najavila je značajnu rekonstrukciju Kraljeve Vile, prepoznatljivog letnjikovca koji je nekada bio simbol kraljevskog prisustva u ovom mestu. Vila „Jela“, poznatija kao „Kraljeva vila“, izgrađena je 1931. godine ispod padina Koritnika, u centralnom delu Niške Banje, i bila je u vlasništvu beogradskog advokata Jovana Todorovića. Do nedavno ova istorijska građevina bila je sedište Gradske opštine Niška Banja.
Niška Banja je oduvek bila destinacija od posebnog značaja, ne samo zbog lekovitih izvora, već i zbog arhitektonskih dragulja koji krase ovo mesto. Jedan od najlepših primera je Kraljeva vila, izgrađena u centralnom delu Niške Banje, ispod padina Koritnika. Ova vila, koja je pripadala beogradskom advokatu Jovanu Todoroviću, pravi je biser srpsko-vizantijskog stila, sa ravnim krovom i ograđenom terasom.
„Da bi se obezbedio prostor za njenu izgradnju, izvšeno je obimno podziđivanje strmog terena. Iz kamenom ozidanog prizemlja, koje je sadržavalo pomoćne prostorije, svečano dvokrako stepenište sa balustradama vodilo je do luksuznog prvog sprata, kojem se prilazilo preko lučno natkrivenog trema. Ova vila nije bila samo arhitektonski značajna, već je i istorijski važna, budući da je u njoj više puta boravio kralj Aleksandar Karađorđević, po kome je kasnije i dobila ime“, piše „Niški leksikon“.
Nakon 1945. godine, vila je nacionalizovana i jedno vreme služila kao telefonska centrala i Pošta. Krajem XX veka, u njoj su uređene svečane prostorije Gradske opštine Niška Banja. Danas je objekat pod zaštitom države, kao svedočanstvo o bogatoj istoriji i kulturnom nasleđu ovog kraja.
Rekonstrukcija i budućnost
Planirana rekonstrukcija Kraljeve Vile ima za cilj da vrati ovoj zgradi njen stari sjaj i unapredi turističku ponudu Niške Banje.
„Kraljeva vila restitucijom je vraćena vlasnicima. U njoj će biti hotel sa nekoliko luksuznih „kraljevskih“ soba“, kazao je predsednik opštine Dušan Živković.
Prilikom rekonstrukcije biće oočuvani autentični arhitektonski elemenati.
„Očekuje se da će ovaj projekat značajno doprineti povećanju broja turista i dodatno popularizovati Nišku Banju kao destinaciju koja spaja bogatu istoriju sa modernim sadržajima“, rečeno je na nedavno održanoj prezentaciji turističkog potencijala ove Banje.
A sudeći prema projektu, Kraljeva vila će u budućnosti imati i restoran.
„Bašta restorana biće večine 270 metara kvadratnih i raspolagaće sa 88 mesta za sedenje. Planiran je i bazen od 72m2“, piše u projektu uređenja.
Niška Banja, sa svojom dugom tradicijom kao lečilište i izletište, ima ogroman potencijal da ponovo postane omiljeno mesto za odmor i oporavak. Rekonstrukcija Kraljeve Vile predstavlja važan korak u tom pravcu, posebno zbog značaja očuvanja kulturno-istorijskog nasleđa u razvoju turizma.
„Sa očuvanjem ovog istorijskog blaga, Niška Banja nastavlja da obnavlja i unapređuje svoju infrastrukturu, kako bi se povratio njen stari sjaj i privukao veći broj turista“, kazali su.
Kraljeva vila, kao jedan od simbola banje, nastaviće da priča priču o prošlim vremenima, a Niška Banja će morati da se prilagodi savremenim potrebama kako bi postaja još privlačnija destinacija.
1 komentar
Bilo je Vreme .Zaovstavstina se Nikome ne POKLANJA VEC SVAKE GODINE RENOVIRA DA BI OPSTALA