Dugim aplauzom sinoć je pozdravljena ekipa filma „Megdan: Između vode i vatre“. Bioskop pod vedrim nebom bio je mali da primi sve koji su došli da pogledaju srpsku premijeru prvenca scenariste Alekse Balaševića na 59. izdanju Festivala „Filmski susreti“.
Nakon svetske premijere u Napulju i regionalne u Sarajevu, niška publika je imala čast da prva u Srbiji odgleda ovaj film. Film je rađen u srpsko-bugarsko-moldavskoj produkciji, a režirao ga je bugarski reditelj Todor Čapkanov.
Glavna linija priče filma „Megdan“ posvećena je snazi volje bivšeg sportiste velikih snova, koga okolina i društvo teraju da u vrtlogu stvarnosti pronađe ljubav i smisao. Nekadašnja vaterpolo zvezda Petar, sada čuvar u noćnom klubu, kreće u igru s visokim ulozima kako bi spasao svoj vaterpolo klub od propadanja. Dok roni sve dublje u balkansko podzemlje, Petar otkriva da je linija između pobede i poraza tanka.
„Mnogo mi je drago što ovaj film ima svoju premijeru baš u Nišu iz više razloga. Prvi, dok je Bjela imao prikazivanje „Čuvara formule“, videli smo francuske glumce koji nikad više neće imati priliku ovo da dožive, što može samo u Nišu. Ovakav susret, sa ovolikom publikom koja voli film, kako kaže Bjela, ovo je jedini glumački festival na svetu. Velika nam je čast što se dešava ovde, drago nam je što se susrećemo sa ljudima koji obožavaju film i glumce. Ta Tvrđava je neverovatna“, rekao je glumac Viktor Savić.
On je svojom transformacijom i fizičkom spremom iznenadio mnoge, pa i prave MMA borce, sa kojima se suočio u ringu tokom filma.
„Nijedna scena nije ubrzana, nijedan veštački efekat nije ubačen što se tiče borbe. Oni su se stvarno tukli, jer se Viktor borio sa borcima, koji nisu bili samo kaskaderi, to su zaista borci koji su to u stvarnom životu. Imali su scene gde su se i stvarno udarali. Izuzetno mi je drago što je srpska premijera na ovakvom tradicionalnom i velikom festivalu, i zato što će biti u Tvrđavi s kojom ovo zaista podseća na gladijatorske arene“, naveo je scenarista Aleksa Balašević.
Viktor Savić navodi da je ceo život u sportu, što mu je olakšalo da igra ovu izuzetno zahtevnu ulogu.
„Kroz ceo život sam se spremao za ovaj film, jer otkad pamtim, ja sam u nekom treningu. To je bio rukomet 10 godina, košarka pet, onda fudbal, karate i šta sve ne. Pored toga vožnja rolera i snouborda, to je nešto što razvija i levu i desnu stranu i nije mi teško da se prilagodim bilo kom sportu. Ovo je meni ostvarenje sna, jer ja sam kao klinac odrastao na takvim filmovima i maštao sam da jednog dana u učestvujem u nekom takvom projektu“, dodao je Savić.
Njegovog najboljeg druga u filmu tumači Aleksandar Radojičić. Njegov lik nije toliko dugo na platnu, ali ima značajan uticaj na glavnog lika, što je poseban izazov.
„Osećao se nekako domaće i najviše sam razgovora imao direktno sa Viktorom. Meni je bilo važno da i on privatno, kao i u filmu, oseti tu motivaciju i taj gubitak. Taj drugi deo filma i mog lika je u suštini njegova vizija mene, bitno je bilo da uradim tu funkciju u toj sceni najbolje što mogu“, poručio je Radojičić.
Jovana Balašević, koja igra Sabinu u filmu, ističe da snažni ženski likovi, koji nisu žrtve nasilja, prava retkost u današnjim filmovima.
„Imati žensku ulogu na filmu u Srbiji, koja nije prebijena, koja nije silovana, niskog morala, koja nije žrtva nasilja je velika čast. Ovo je lik sa akcentom na karakteru koji je nesvakidašnji i za mene je bio izazov. Imala sam divne partnere koji su pomogli da se napravi tako jedna lepa transformacija“, rekla je Balašević.
Među brojnom i međunarodnom glumačkom ekipom, u filmu se našao i Makedonac Blagoj Veselinov. On je istakao da je često igrao emotivne i mirne likove, tako da mu je ova uloga izuzetno prijala.
Đorđe Marković je pohvalio bugarskog reditelja Todora Čapkanova, koji je glumcima dao veliku slobodu.
Film će se u srpskim bioskopima naći od 26. septembra.
Glumačku podelu ove jedinstvene priče čine Viktor Savić, Enis Bešlagić, Vojin Ćetković, Nina Seničar, Aleksandar Radojičić, Jovana Balašević, Petar Božović, Aleksandar Gavranić, Vaso Bakočević, Maja Berović, Dušan Džakić, Ion Bečte, Genadij Bojarkin, Blagoj Veselinov, Iva Krajnc i mnogi drugi.