U čast Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara, pod sloganom “Naše medicinske sestre – naša budućnost. Ekonomska moć nege”, Univerzitetski klinički centar održao je svečanu akademiju. Na ovom događaju, 14 medicinskih sestara, tehničara i babica, među kojima se istakla Nevena Mitić, nagrađeni su za svoj izuzetan rad i posvećenost.
“Ove godine, naglasak je stavljen na ekonomski doprinos zdravstvene nege, s ciljem da se ona prepozna, valorizuje i vrednuje. Medicinske sestre pružaju preko 70 posto zdravstvenih usluga širom sveta, ali su i dalje nedovoljno cenjene. Stoga se suočavamo s nedostatkom radne snage u oblasti zdravstvene nege”, poručila je Lela Kocić, predsednica Udruženja “Belo srce”, koje okuplja oko 1.600 članova Kliničkog centra Niš.
Prema procenama, nedostaje više od 16 miliona medicinskih sestara širom sveta, dok se u Srbiji taj broj procenjuje na 55 hiljada, što su alarmantni podaci, istakla je dr Lela Kocić.
“Nakon izazovnog perioda pandemije, koju polako zaboravljamo, želim da istaknem hrabrost medicinskih sestara koje su se neposredno suočile s kovidom. Nakon pandemije, suočavamo se s novim izazovima, povećanim brojem pacijenata i zahtevnijim lečenjima. Sve ono što je bilo zapostavljeno tokom pandemije sada dolazi do izražaja”, istakla je Sonjica Radić, glavna sestra u Kliničkom centru Niš.
Sa oko 1.950 medicinskih sestara i tehničara trenutno zaposlenih u UKC-u, Radićeva naglašava da taj broj nije dovoljan za adekvatnu negu pacijenata u svim odeljenjima. Dodatni radnici su neophodni kako bi se svakom pacijentu pružila adekvatna pažnja, a zaposleni ne bi bili preopterećeni.
Podršku svečanoj akademiji Kliničkog centra pružila je i glavna sestra Doma zdravlja, Tatjana Bokić. Ona ističe da je nakon pandemije broj medicinskih sestara i tehničara u Domu zdravlja povećan, ali da i dalje postoji potreba za dodatnim kadrom.
“Medicinske sestre su prve koje stupaju u kontakt s pacijentima i poslednje koje ih ispraćaju, bilo da su zdravi ili da imaju loše vesti. Stoga je kontinuirana edukacija medicinskih sestara od izuzetnog značaja”, istakla je dr Dragana Zdravković, predsednica Izvršnog odbora Komore medicinskih sestara i tehničara – ogranak Niš.
Međunarodni dan medicinskih sestara i tehničara se obeležava u znak sećanja na rođenje Florens Najtingel, britanske medicinske sestre koja se smatra začetnicom modernog sestrinstva kao priznate profesije. Njene reforme i mere u sanitetskoj službi i nezi ranjenika i bolesnika, koje su uspostavljene pre više od jednog veka, i danas su relevantne i primenjive.