U noći između subote i nedelje, 30. marta, počinje letnje računanje vremena. Kazaljke na satu pomeriće se jedan sat unapred – sa 2:00 na 3:00 časa ujutru, što znači da će noć biti kraća za sat vremena.
Letnje računanje vremena u Srbiji se sprovodi u skladu sa Zakonom o računanju vremena, a njegova primena traje do poslednjeg vikenda u oktobru, kada se satovi vraćaju unazad. Ove godine, to će se desiti 26. oktobra.
Uticaj na svakodnevni život
Promena vremena može uticati na dnevne navike građana, a lekari savetuju da se organizam prilagodi postepenim ranijim odlaskom na spavanje. Takođe, pomeranje sata može izazvati kratkotrajne smetnje poput umora, nesanice i smanjene koncentracije.
Saobraćajni i železnički sistemi usklađuju svoje redove vožnje prema novom vremenu, dok se u aviosaobraćaju promene vrše unapred planiranim rasporedom.
Debata o ukidanju sezonskog računanja vremena
Poslednjih godina u Evropi i svetu traje debata o ukidanju sezonskog pomeranja sata. Evropska unija je još 2019. godine donela odluku da države članice same odluče da li će trajno zadržati letnje ili zimsko računanje vremena, ali jedinstven dogovor još uvek nije postignut.
Za sada, Srbija nastavlja sa dosadašnjom praksom pomeranja sata dva puta godišnje, prateći pravila koja su na snazi u većini evropskih zemalja.
Građani koji koriste analogne časovnike ne smeju zaboraviti da ih večeras podele unapred, dok se većina digitalnih uređaja automatski prilagođava novom vremenu.