U Barutani u Niškoj tvrđavi, među starim tkaninama, zlatovezom, dukatima i bogato ukrašenim jelecima, započela je nesvakidašnja izložba narodnih nošnji, koja nosi duboku poruku – čuvanje identiteta kroz tradiciju. Povod je deseti rođendan Ansambla narodnih igara i pesama „Mozaik“, koji ove godine obeležava deceniju neumornog rada, edukacije i umetničkog izraza.
„Mi kao čuvari tradicije kroz ansambl Mozaik pre svega želimo da negujemo, sačuvamo i predstavimo ono što su naši stari ostavili – narodnu nošnju, igre, pesme i običaje. Ovo je naša prva izložba ove godine, ali verujem da će otvoriti vrata i budućim projektima“, kaže Marijan Zdravković, umetnički rukovodilac ansambla.
Izložba je svojevrsni omaž ne samo narodnoj nošnji, već i onima koji su te nošnje sačuvali – bakama, dekama, zanatlijama i članovima ansambla koji su kroz godine prikupljali, poklanjali i rekonstruišući doprinosili očuvanju kulturne baštine.
„Mnoge nošnje koje izlažemo poklonile su Nišlije. Naši stari, koji su želeli da njihova nošnja putuje i bude viđena više nego što su oni mogli da putuju za života. To je nešto što nas duboko emotivno veže za ovu izložbu“, ističe on.
Na izložbi su predstavljeni originalni primerci nošnji iz Pirota, Niša, Leskovca, kao i iz Kosovskog Pomoravlja. Među eksponatima se nalaze i rekonstrukcije niške „kate“ – ženskog oglavlja, originalni nakit, tkanice i detalji koji su krasili svakodnevnu i svečanu odeću žena i muškaraca početkom 20. veka.
„Posebno smo ponosni na niške kecelje – skutače. Za 20 godina koliko istražujem teren, nijednu nisam pronašao da je ista. Svaka je posebna, ručno rađena, sa drugačijom šarom, drugačijim vezom. To je dokaz bogatstva našeg kraja“, dodaje Zdravković.
Među najstarijim eksponatima je muški jelek iz 1930. godine, ženski ukrasni kaiševi – tzv. pafte, kao i dukati koji su nekada predstavljali simbol bogatstva i društvenog statusa žene.
„Jeleci rađeni zlatovezom, dukati oko vrata – sve je to govorilo o statusu mlade devojke i njenom mirazu. Svaki detalj imao je značenje, svaka nit je nosila priču“, objašnjava Marija Zdravković, direktorka ansambla Mozaik.
Zdravković posebno ističe da ova izložba nije samo umetnički prikaz, već i zahvalnost:
„Ovo je naš način da zahvalimo građanima koji su verovali u nas i poklonili komade koji su deo njihove porodične istorije. I zato smo želeli da upravo ti originali budu prikazani na ovoj izložbi.“
U deset godina postojanja, ansambl Mozaik okupio je gotovo 900 članova – od najmlađih od šest godina do najstarijih od gotovo 70. Danas, kaže Zdravković, ansambl broji 280 aktivnih članova, što je broj koji imponuje svakom kulturno-umetničkom društvu.
„Naša snaga su najmlađi – oni su i najlepši i najslađi. Ako njih naučimo da vole svoju tradiciju, znamo da će je sačuvati i preneti dalje“, kaže uz osmeh.
Teodora Mijajlović, čanica je ansambla od samog početka, a ljubav prema folkloru je nasledila od majke i bake, koje su takođe trenirale folklor. Najdraže su joj igre iz Kosovskog Pomoravlja.
„Ovo na meni je šumadijska nošnja – suknja, kecelja koja je obavezna, preko toga tkanica, jelek, i naravno dukati, mašnice kao ukras. I nešto što smo nasledili da dalje generacije koriste i čuvaju. Što je nošnja više okićena – to je porodica bila bogatija, i pokazivala se ta snaga i status porodice“, rekla je Teodora.
Uprkos sve manjem broju zanatlija koji izrađuju originalne delove nošnji, ansambl ne posustaje. Kroz radionice, edukacije i direktan rad sa decom i mladima, „Mozaik“ prenosi znanje i ljubav prema narodnoj kulturi.
„Naša misija je da podsećamo, podučavamo i podstičemo. Ne smemo zaboraviti opanak, šajkaču i gunj – to su naši simboli. Naša tradicija nije nešto što treba da stoji u muzeju. Ona treba da živi“, poručuje Marijan Zdravković.
Izložba će biti otvorena tri dana i, kako najavljuju iz ansambla, planiraju i gostovanja po drugim gradovima, kako bi što više ljudi videlo ovu jedinstvenu zbirku. Podršku ansamblu i ovom događaju pružila je i GO Crveni Krst.
„Izuzetno je značajno da čuvamo svoju tradiciju i kulturu, i upravo iz tog razloga podržavamo projekte koji se bave time. Ponosni smo što na teritoriji naše opštine projekte sprovodi ansambl Mozaik, sa kojim imamo izuzetnu saradnju – kako u kulturno-umetničkom programu i folkloru, tako i kroz izložbene aktivnosti.
Podržavamo ih godinama, a podržavaćemo ih i dalje – finansijski i logistički, jer je negovanje tradicije i prenošenje pravih vrednosti na našu decu od izuzetnog značaja“, kazala je Milica Selkić, većnica za kulturu i obrazovanje Gradske opštine Crveni krst.
Izložba je još jedan dokaz da narodna nošnja nije samo kostim, već simbol identiteta, sećanja i snage jednog naroda. Jer, kao što kaže narodna poslovica – dokle se igra i peva, dotle narod živi.