Početna » Obeležena 82. godišnjica proboja logora na Crvenom Krstu, prvog organizovanog bekstva iz nacističkog logora

Obeležena 82. godišnjica proboja logora na Crvenom Krstu, prvog organizovanog bekstva iz nacističkog logora

0
Na današnji dan pre 82 godine, 12. februara 1942. godine, Niš je bio poprište prvog organizovanog bekstva iz jednog nacističkog koncentracionog logora. Tog dana, 147 hrabrih logoraša krenulo je na put ka slobodi, od kojih je 105 uspelo da se domogne Vinika, dok su 42 ostala zarobljena u tom poduhvatu.

Prvi zatočenici logora bili su Jevreji iz Niša i jugoistočne Srbije, kasnije pridruženi i Srbi i Romi. Kroz logor je prošlo oko 30.000 ljudi, od kojih je oko 10.000 streljano na brdu Bubanj.

Novo bekstvo organizovali su Nada Tomić i Milka Protić tokom decembra, ali Nemci su kao odmazdu vršili masovna streljanja nakon toga.

Danas, u Memorijalnom kompleksu “12. februar”, položeni su venci za stradale Srbe, Rome i Jevreje.

Gradimir Ranđelović iz Udruženja potomaka ratova 1912-1920 poručuje: “Logor je snažna poruka za mlade generacije da neguju tradiciju otpora, heroizma i onoga što je postavilo temelje našim budućim generacijama.”

Među onima koji su se domogli slobode bio je i Dragomir Draža Jasnić, čije je priče o životu u logoru i konačnom bekstvu podelio njegov unuk Slaviša.

“Deda mi je pričao o svim detaljima, o borbi za opstanak, o hrabrosti koja je bila potrebna za bekstvo. To su užasi koji ne smeju biti zaboravljeni. Moj deda je jedan od retkih koji su uspeli da pobegnu”, rekao je Slaviša Jasnić.

Turisti, posebno sa Zapada, sve više pokazuju interesovanje za priču o logoru. Nebojša Ozimić, kustos Narodnog muzeja, ističe da posetioci često napuštaju mesto sa suzama u očima jer su spoznali delove istorije koji im nisu bili poznati.

„U periodu zadnji 10 godina preko 21.000 poseta godišnje. Najviše posetilaca iz zapadnoevropskih zemalja, oko 70 odsto. Uglavnom kada dolaze ne znaju mnogo o logoru a kada odlaze mnogi izlaze sa suzama upravo zbog toga što su spoznali jednu istoriju koja im nije bila prezentovana u njihovom školskom programu. Sa druge strane dolaze ekskurzije učenika koji odavde izlaze oplemenjeni rodoljubljem koje će nastaviti da šire”, naveo je Nebojša Ozimić.

Na obeležavanju godišnjice prisustvovali su vrhovni rabin jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asiel, državni sekretar Dejan Antić, gradonačelnica Niša, predsednik Skupštine Niša, predsednici opštine, pripadnici vojske i policije, potomci stradalih, pripadnici romske i jevrejske zajednice, izviđači i ostali građani.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas