Početna » Od šlema do verižnog oklopa: Jedinstvena izložba u Niškoj tvrđavi. Priče o vitezovima koje nigde drugde nećete čuti [FOTO+VIDEO]

Od šlema do verižnog oklopa: Jedinstvena izložba u Niškoj tvrđavi. Priče o vitezovima koje nigde drugde nećete čuti [FOTO+VIDEO]

1

Mnogi od nas sa setom maštaju o slavnim danima naših predaka, koji su se tokom srednjeg veka zaista viteški borili da sačuvaju svoja ognjišta i nisu se plašili da ukrste mačeve ni sa daleko nadmoćnijim neprijateljima. To je bilo doba slavnih vitezova i velikaša, čije poučne priče su se do danas sačuvale. Ali, kako je zaista izgledao život ljudi u srednjem veku?

U potrazi za odgovorom na ovo pitanje, posetili smo izložbu Udruženja “Zmajeva Griva”, koje se bavi očuvanjem i rekonstrukcijom srednjovekovne kulture. Nikola Brkić, vitez iz Niša, nas je proveo kroz ovu fascinantnu postavku.

“Ova izložba je zaista interesantna i privukla je, uprkos vrućinama veliki broj posetilaca već na samom početku,” kaže Brkić.

 

“Najinteresantniji deo izložbe su svakako oklopi koje smo ovde postavili, kao i ostala srednjovekovna oprema. Imamo predmete iz različitih vremenskih perioda i regija, od šlema iz Rusije iz 10. veka, do oklopa iz Nemačke iz 15. veka.”

Tokom obilaska, Brkić nam je pokazao različite predmete koji ilustruju svakodnevni život naših predaka.

“Ovde možete videti srednjovekovne krevete, odeću, i razne alate koji su se koristili u to vreme. Na primer, ovaj oklop iz 12. veka predstavlja Vizantiju, što se vidi po specifičnom tipu šlema.”

Interesantno je bilo čuti o prenosivosti opreme koju su vitezovi koristili tokom svojih putovanja.

“Sve ovo što vidite ovde, od kreveta do stolova, bilo je napravljeno tako da se može lako preneti. To nam govori da su vitezovi često putovali i nosili sa sobom svoju opremu. Posebno su zanimljive priče o krstašima koji su putovali kroz Evropu do Svete zemlje”, objašnjava Brkić.

Možemo da vidimo kako je izgledala verižna košulja i postupak njene izrade. Koristila se kao zaštitni oklop početkom 9. veka, a pravila se od žice koja je savijana u male prstenove, sve je to vezivano da liči na mrežu. Kasnije se to nadograđivalo pa se veriža koristila kao dodatak na šlemovima ili nekim drugim delovima opreme

Foto: Glas juga

“Ovde možete videti radionicu za pravljenje verižnog oklopa, koji je bio jedan od najstarijih tipova oklopa u ljudskoj istoriji. Ovaj tip oklopa se koristio čak i tokom Prvog svetskog rata”, dodaje Brkić.

Jedan od najzanimljivijih eksponata je laminarni oklop iz 14. veka koji je više puta zaštitio vitezove na bojnom polju! On se može videti i na freskama u mnogim hramovima. Ovde je i rog za oglašavanje, koji je bio napravljen od prirodnog roga bika.

“Ovaj rog se koristio za puštanje signala tokom bitke. Pored toga, imamo i rogove koji su se koristili za piće.”

Foto: Glas juga

Izložba “Zmajeve Grive” nije samo edukativna, već i interaktivna. Posetioci mogu da nauče neku od viteških veština, da se oprobaju u streličarstvu, da čuju legende i istorijske činjenice o prošlom vremenu kada su vitezovi bili stvarnost.

“Naši članovi su tu svakog vikenda do kraja septembra da odgovore na sva pitanja posetilaca i da ih zabave. Deca su posebno zainteresovana za streljaštvo i gađanje lukom i strelom” , zaključuje Brkić.

Svi predmeti koji su u izložbenom prostoru u Nišu postavljeni prvi put su vlasništvo Udruženja “Zmajeva griva”, izrađeni su od prirodnih materijala na osnovu starih zapisa i fotografija. Barutana 4, koja je godinama bila zapuštena i ruinirana, sada je oživela na pravi način. Ona živi život srednjeg veka, a zahvaljujući niškim vitezovima i njihovim pričama, posetioci mogu da krenu na putovanje kroz vreme i da bolje razumeju svakodnevicu naših predaka.

Foto: Glas juga

Ova izložba je uvertira za viteški festival koji organizuju “Zaštitnici tvrđave”, koji će od 6. do 8. septembra biti održan u niškoj Tvrđavi.

Foto: Glas juga

Da podsetimo Barutana 4 je nedavno renovirana, a time je Niš dobio još jedan izložbeni prostor. Ona se nalazi odmah preko puta Meteorološke stanice, pored stare Apane, ili na kraju Ateljea kada se krene od Vidin kapije.

 

Pročitajte još…

Istoričar Igor Rakić otkriva tajne barutana u Niškoj tvrđavi

1 komentar

Avatar
Pantelejka 28. jul 2024. - 18:50

Divno, bravo momci, naši zmajevi.
Posetićemo vas sa zadovoljstvom.
Konačno je barutana u funkciji.
Ima još puno posla u tvrdjavi.
Nadam se da će u najskorije vreme kralj Milan
Orenovic, oslobodilac i prvi srpski kralj još od Nemanjica dobiti spomenik. Krajnje je vreme.
“Čujte Srbi…”

Odgovor

Ostavite komentar

logo inverzni

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas