Oko 2.000 bivših radnika propalih društvenih preduzeća u Nišu dobilo je treću godišnju ratu pomoći na osnovu sporazuma potpisanog sa Gradom Nišom zbog neisplaćenih zarada, izjavio je gradski koordinator za rešavanje problema zaostalih plata radnika društvenih preduzeća Radiša Spasić.
Kako je rekao za agenciju Beta, proces pomoći podeljen je u tri faze, a prva faza počela je 2024. godine.
„Njih oko 2.000 potpisalo je sporazum sa gradom i oni su dobili prve tri rate pomoći, a četvrtu, poslednju ratu, dobiće naredne godine“, kazao je Spasić, a prenosi Serbian news media.
Prvom fazom obuhvaćena su 24 preduzeća koja su još u stečaju i 35 firmi u kojima je stečaj završen. Prema podacima Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, u tim preduzećima zaostale plate potraživalo je oko 6.200 radnika.
Spasić je naveo da se u drugoj fazi nalaze 24 fabrike sa oko 5.000 radnika, za koje su spiskovi pribavljeni od Privrednog suda.
Prema njegovim rečima, odluka o načinu isplate pomoći tim radnicima trebalo bi da se nađe na dnevnom redu sednice Skupštine grada Niša narednog meseca.
„Prave se kalkulacije u koliko rata da ti radnici budu isplaćeni“, rekao je Spasić i dodao da postoji više mogućnosti, od isplate u četiri rate do podele pomoći tokom dve godine.
On je istakao da će trećom fazom biti obuhvaćeni radnici koji imaju izvršne sudske presude za naplatu zarada, ali svoja potraživanja nisu prijavili stečajnim upravnicima u predviđenom roku.
Spasić je naveo da mnogi radnici nisu ni znali da treba da prijave potraživanja tokom stečajnog postupka, podsećajući na slučaj Elektronske industrije, gde je mali broj zaposlenih uspeo da prijavi dugovanja.
Dodao je i da će pokušati da se u program pomoći uključe i naslednici preminulih radnika, koji svakodnevno traže pomoć zbog troškova sahrana i drugih dugovanja.
Za isplatu pomoći radnicima koji potražuju zaostale zarade Grad Niš je, prema odluci Skupštine grada iz 2024. godine, obezbedio ukupno 2,1 milijardu dinara.
Pojedini radnici nisu uspeli da naplate ni više od 100 zarada iz nekadašnjih velikih niških preduzeća, poput Elektronske industrije, Mašinske industrije i Građevinara.
Radnici propalih društvenih firmi protestovali su više od 15 godina svakog petka ispred Gradske kuće tražeći isplatu zaostalih plata.

3 komentara
Zahvalite Vučiću
Zasto ih pisu kao socijalnu pomoc sve je to zaradjeno .A odrekli smo se kamata verujte da mi dodje da ih vratim zato sto uvek igraju prlj
ave igre
To su pare da mukom zarađene. Umesto da država isplati dug sa kamatom oštećenim radnicima, vraćanje je nametnuto gradovima čiji su budžeti kontrolisani i potkradeni od države. Mafijaška država u kojoj psihopata upravlja narodom.