Bazeni i druge vodene površine tokom leta donose prijatno osveženje, ali i ozbiljne rizike po zdravlje očiju – upozoravaju stručnjaci. Dr Milica Vasović, oftalmolog u Domu zdravlja Niš, otkriva zašto se u letnjim mesecima povećava broj pacijenata sa infekcijama i kako možemo da sačuvamo vid od neprijatnih upala.
„Naši ljudi iz Niša dosta koriste bazene za rashlađivanje, kao i protočne vode. I onda nam češće dolaze pacijenti na oftalmološke preglede“, kaže dr Vasović i objašnjava da su tokom leta u porastu infekcije poput inkluzionih konjunktivitisa.
Najčešći simptomi na koje se pacijenti žale su svrab, peckanje i takozvane „drlje“ – osećaj da nešto grebe u oku.
„Može da bude zahvaćeno jedno ili oba oka, a infekcija se često javlja nakon boravka u zagađenoj vodi, ili usled kontakta sa nečistim peškirima i prljavim rukama“, dodaje ona.
Najopasniji su bazeni bez sanitarne kontrole
Oftalmolog savetuje građane da izbegavaju ronilačke aktivnosti u bazenima čija je higijenska ispravnost upitna, kao i korišćenje kućnih bazena bez redovne kontrole.
„Važno je da voda bude pročišćena i da sanitarna inspekcija redovno vrši kontrolu. Savetujem da ne rone, da ne kvase oči vodom i da izbegavaju prskanje lica“, ističe dr Vasović.
Iako su bazeni pod nadzorom i redovno hlorisani, i sam hlor može izazvati reakcije na oku.
„Ne mora infekcija da bude u vodi. Ponekad su faktori koji se nalaze oko bazena – poput peškira ili ruku – uzročnici upale“, napominje.
Šta da radimo posle bazena?
Prema njenim rečima, nakon kupanja je obavezno umivanje i tuširanje, a oči se mogu isprati i fiziološkim rastvorom.
„Ne treba pipati oči prljavim rukama, ne koristiti tuđe peškire, a čak ni svoj ako nije čist. Sve to može dovesti do infekcije“, upozorava dr Vasović.
Morska voda manje agresivna, ali oprez i dalje potreban
Na pitanje da li se isti problemi javljaju i tokom letovanja na moru, dr Vasović odgovara: „Morska voda nam ne pravi toliki problem kao bazenska. Dešava se da se pacijenti jave nakon povratka s letovanja, ali su te infekcije blaže i kraće traju. Terapija antibioticima u kapima se obično završi za par dana, dok terapija posle bazena može trajati i do mesec dana.“
Za kraj, dr Vasović poručuje: „Očuvajte svoje oči tokom leta. Malo opreza na bazenu ili moru može vam uštedeti mnogo neprijatnosti i dugotrajnog lečenja.“
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram