Početna » OPREZ ZA VOLANOM I NA DVA TOČKA: Saobraćajna policija upozorava na rast nezgoda tokom letnjih meseci

OPREZ ZA VOLANOM I NA DVA TOČKA: Saobraćajna policija upozorava na rast nezgoda tokom letnjih meseci

0

Letnja sezona donosi pojačan saobraćaj, veći broj motocikala, bicikala i trotineta na ulicama, ali nažalost i više saobraćajnih nezgoda u kojima su učesnici upravo vozači dvotočkaša. Zato saobraćajna policija u Nišu pojačava kontrole i apeluje na poštovanje propisa – posebno kada su u pitanju ranjive grupe poput biciklista i korisnika lakih električnih vozila.

Kako za Glas juga navodi Kristina Stevanović, saobraćajni policajac za kontrolu i regulisanje, najčešći uzroci nezgoda u kojima učestvuju dvotočkaši su „nepoštovanje propisa, neprilagođena brzina i neustupanje prvenstva prolaza. To su i dalje  vodeći faktori rizika, posebno kada su u pitanju motocikli, bicikli, skuteri i električni trotineti“, ističe Stevanović.


Biciklisti – najranjiviji u saobraćaju

Biciklisti su, zajedno s pešacima, najranjivija grupa u saobraćaju. Zakon predviđa da koriste biciklističke staze ili, ukoliko one ne postoje, kolovoz do jednog metra od desne ivice.

„Noću ili kada je smanjena vidljivost, bicikl mora imati belo svetlo napred i crveno pozadi. Kazne za nepoštovanje ove odredbe kreću se od 3.000 do 20.000 dinara“, pojašnjava Stevanović.

Vozači ne smeju da puštaju volan, pridržavaju se za drugo vozilo, koriste slušalice u oba uha ili prevoze predmete koji ometaju upravljanje.

Roditelji treba da znaju da deca mlađa od 12 godina ne smeju da voze bicikl na javnim putevima, osim u posebnim zonama. Deca mogu upravljati biciklom u pešačkoj zoni ili „zoni 30“, ali uz određene uslove i uz nadzor odraslih.


Električni trotineti – sve češći, ali i sve opasniji

Za laka električna vozila obavezna je nalepnica Agencije za bezbednost saobraćaja, a vozači moraju nositi biciklističku kacigu i svetloodbojni prsluk, posebno pri vožnji kolovozom ili noću.

„Lice mlađe od 14 godina ne sme da upravlja električnim trotinetom na javnim putevima. Odrasli trotinetisti smeju da se kreću kolovozom samo na ulicama gde je ograničenje 30 km/h, a tek oni stariji od 18 mogu i tamo gde je ograničenje 50 km/h“, objašnjava Kristina Stevanović.

Bezbednost je prioritet, a policija redovno kontroliše ispunjenost svih ovih uslova.


Rezultati kontrola: Više od 21.000 prekršaja u šest meseci

U prvih šest meseci 2025. godine, niška saobraćajna policija otkrila je čak 21.967 prekršaja. Od toga:

  • 6.142 vozača zbog neprilagođene brzine,
  • 1.089 pod dejstvom alkohola,
  • 48 pod dejstvom psihoaktivnih supstanci,
  • 4.206 bez sigurnosnog pojasa.

„Kontrole će se nastaviti tokom cele sezone, posebno u zonama s velikim prisustvom dvotočkaša. Cilj je da se spreče nezgode, a time i tragedije“, poručuje Stevanović.


Poruka roditeljima i najmlađima

Saobraćajna policija posebno apeluje na roditelje da ne dozvoljavaju deci mlađoj od 14 godina da voze trotinet, kao i da pojačaju nadzor u parkovima i pešačkim zonama.

„Deca moraju znati koliko je važno da budu oprezna. Nepravilno ponašanje u saobraćaju može dovesti do posledica koje će ih pratiti ceo život“, zaključuje Kristina Stevanović.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas