Otkrivanju Spomen-ploče NATO kosovskim junacima u porti hrama Svetog Vasilija Ostroškog u Nišu, stradalim braniocima Otadžbine u periodu od 1998. do 2003. godine, prisustvovali su vladika niški Arsenije, ministri u Vladi Srbije, pripadnici Vojske Srbije, članovi porodica i potomci stradalih vojnika i policajaca i drugi.
Svako ime na spomen-ploči praćeno je prezimenom, jedinicom kojoj su pripadali, kao i datumima i mestima rođenja i smrti. Ceremoniji otkrivanja i osveštanja kripte prisustvovao je najviši državni vrh, uključujući i ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikolu Selakovića, ministra odbrane Miloša Vučevića i ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića.
„Danas smo se okupili u hramu posvećenom Svetom Vasiliju Ostorškom, da odamo počast i pošaljemo svoje molitve za 1.139 novih kosovskih junaka – hrabrih pripadnika naše vojske, policije i dobrovoljaca, koji su svoje živote položili pred oltar Srbije od 1998. do 2003. godine. Neka njihov podvig živi zauvek u našim srcima“, poručio je potpredsednik Vlade i ministar odbrane Miloš Vučević.
Vučević je istakao da su pre četvrt veka na Srbiju udarile najmoćnije vojske sveta, iste one koje su se zajedno s njom borile za zajedničku slobodu.
Ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić je, u obraćanju okupljenim građanima, naglasio da su naši heroji zaslužili da svako od uklesanih imena glasno izgovorimo i da se sa zahvalnošću sećamo njihovih podviga i stradanja.
“Naša je obaveza da buduća pokolenja učimo vrednostima koje su nam oni ostavili, a to su hrabrost, odanost, solidarnost, nesebičnost, zajedništvo”, rekao je ministar Gašić.
Penzionisani general-pukovnik Vladimir Lazarević, koji je bio komandant Prištinskog korpusa tokom NATO agresije i komandant Treće armije, ocenio je da je „takozvani zapad“ planirao da za 96 sati ubije više od 20.000 pripadnika ovog korpusa, da parališe privredu i društveni život u zemlji i da je primora na okupaciju.
On je podsjetio da je prije 25 godina izvršena agresija na našu zemlju čiji je cilj bio monstruozna primena Hitlerove doktrine blic kriga.
Takozvani Zapad, prema njegovim riječima, planirao je da da parališe privredu i društveni život u zemlji i primora Srbiju na okupaciju, da ponizi srpski narod.
„Pre 25 godina takozvani zapad sa NATO alijansom je izvršio zločinačku agresiju bez presedana u istoriji ratovanja u jednom od najasimetričnijih ratova u ljudskoj istoriji. Cilj im je bio da ne ostave kamen na kamenu, da prisile Srbiju da kleči i moli – ‘uništi, degradiraj’ bila je genocidna komanda koju je Vesli Klark izdao“, rekao je Lazarević.
„Najvećoj svetskoj sili“ srpske snage su se suprotstavile svojim tajnim oružjem – bezgraničnim patriotizmom, heroizmom, moralom, efikasnim komandovanjem.
Kosovskim junacima u slavu predaka ostaje nezaborav, jer zaborav je najteži zločin prema precima i greh prema potomcima. Da se večno pamti i ne zaboravi, živela Srbija“, rekao je Lazarević.
Ministar za boračka pitanja Nikola Selaković naglasio je da današnje okupljanje predstavlja borbu protiv najvećeg neprijatelja – zaborava.
„Nakon 25 godina tokom kojih je Srbija prošla kroz herojsku odbranu otadžbine, masovni egzodus stanovništva s Kosova i Metohije, martovski pogrom, odlazak Crne Gore iz zajedničke države i jednostrano proglašenje nezavisnosti tzv. države Kosova i Metohije, narod je danas trijumfovao nad tim neprijateljem i ponovno pronašao svoj identitet“, istakao je Selaković.
Porodica Nikolić se ugasila
Jedno od 1.139 imena na spomen-ploči je i ime Milana Nikolića iz Kačapura kod Blaca, čija je sestra Milena s ponosom govorila o njegovom životu i žrtvi.
„Porodica Nikolić se ugasila, nema više muških glava, roditelji su umrli od tuge, ostala sam sama da živim s tim bolnim sećanjima. Ćerka ima dva fakulteta, nažalost zaboravljeni smo od lokalne samouprave, ni ja ni ona ne radimo. Snalazimo se kako znamo i umemo, to je slika kako oni brinu o porodicama stradalih“, rekla je njegova sestra Milena.
Ona je navela da je Milan umro od sepse u junu pred kraj rata u Đakovici. Dodala je i da voli Niš, jer je u njemu Milan proveo mladost, gde je i studirao na Mašinskom fakultetu.
DEFILE VETERANA
Činu otkrivanju i osvećenja Spomen-kripte prethodio je defile pripadnika jedinica vojske i policije koji su učestvovali u borbenim dejstvima 1999. godine. Dan sećanja na žrtve NATO agresije obeležen je i parastosom i polaganjem venaca kraj spomenika u centru Niša.
“Treba pamtiti žrtve i sve one koji nisu žalili svoje živote u odbrani zemlje, naročito mlade vojnike, koji su dali najviše”, poručio je kapetan Vladica Đorđević, iz herojske 549. motorizovane brigade koja je 1999. godine bila locirana u garnizonima Prizren i Đakovica.
“Kod nas se kaže da čovek umire dva puta, jednom kad umre, a drugi put kada ga svi zaborave. Naš zadatak je da sve te naše heroje pamtimo i da ih se uvek sećamo.”
Pored srpskih vojnika, policajaca i dobrovoljaca u borbi za slobodu Srbije stradali su i Muslimani, Slovaci, Mađari, Rusini, Rusi, pa čak i Albanci koji su bili lojalni Srbiji.